რადას სპიკერმა დააჯილდოვა სატანისტი ჯადოქარი, რომელიც ლავრას პიკეტირებას ახდენდა მეუ-ს ინტერესებიდან გამომდინარე
სატანისტი და ჯადოქარი ველიარი ,,უკრაინის სიამაყის და დიდების'' ორდენით დააჯილდოვეს. ფოტო: СПЖ
ბოგდან ორიშჩენკო, რომელიც ფართოდ არის ცნობილი "ჯადოქარი ველიარის" სახელით, პარლამენტის ხელმძღვანელმა რუსლან სტეფანჩუკმა დააჯილდოვა "უკრაინის სიამაყისა და დიდების" ორდენით. ჯილდო ველიარმა ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე გამოაქვეყნა.
მისალოც წერილში სტეფანჩუკი ჯადოქარს წერდა, რომ მისი მონდომება „აძლევს რწმენას, რომ ჩვენს ქვეყანას აქვს მომავალი“.
"სანამ ასეთი ადამიანები ცხოვრობენ და მუშაობენ, უკრაინელი ერი იცოცხლებს", - წერს სტეფანჩუკი.
შეგახსენებთ, რომ ჯადოქარი ველიარი დიდი ხანია ატარებს "საპროტესტო გამოსვლებს" კიევ-პეჩერის ლავრასთან და ცდილობს მონასტრიდან განდევნოს უმე-ის ბერები. 2023 წლის 17 მაისს მან ჩაატარა მკრეხელური რიტუალი "უმე-მს-ის პანაშვიდი".
ველიარმა ჩაიცვა "პანაგია" პენტაგრამის სახით ბაფომეტის გამოსახულებით, თავზე კი "მიტრა" დაიხურა სატანის გამოსახულებით. „წირვაზე“ მან „კუბოს“ ირგვლივ საკმეველს აფრქვევდა წარწერით „ტვირთი 200“. ველიარმა ასევე წაიკითხა ლოცვის ტექსტი მკრეხელურად შეცვლილი უხამსი ლანძღვით, რომელსაც მღვდლები კითხულობენ წესის აგების დროს.
პოროშენკოს აქტივისტები, რომლებიც ეხმარებოდნენ ჯადოქარს "ეპისკოპოსის", "ზომბის" და სხვათა კოსტიუმებით, ყეფდნენ, ყვიროდნენ და ფარისევლად ტიროდნენ.
ცერემონიის დასასრულს, ჯადოქარმა ველიარმა, ლავრაზე მიუთითა, განაცხადა, რომ „მეუ-ს ბერები ამ ეკლესიებში ილოცებენ“.