მეუ-ის შენიღბულმა თავდამსხმელებმა დაიპყრეს უმე-ს ტაძარი დრაბოვში, ჩერკასის რეგიონში
2023 წლის 4 ოქტომბერს მეუ-ის შენიღბულმა მხარდამჭერებმა  ფორმებით ტაძრის კარები შეამტვრიეს და დაიკავეს უმე-ის  წმინდა სერაფიმე საროველის ტაძარი ჩერკასის რაიონის სოფელ დრაბოვში. ამის შესახებ მჟკ-ს ტაძრის მოძღვარმა, დეკანოზმა დიმიტრი ივანუსამ შეატყობინა.
მღვდლის თქმით, ტაძრის ჩამორთმევის შესახებ მას ხანდაზმულთა თავშესაფარში ყოფნისას აცნობეს, რომელზეც უმე-ს საზოგადოება ზრუნავს. როდესაც ეკლესიასთან მივიდა მორწმუნეებთან ერთად, მათ შენიშნეს ტერიტორიაზე მყოფი მეუ-ს 20-მდე მხარდამჭერი, მათ შორის ნიღბიანები.
მამა დიმიტრიმ აღნიშნა, რომ მეუ-ს აქტივისტებმა შეამტვრიეს საკურთხეველში შესასვლელი გვერდითი კარები და შევიდნენ სალოცავში, შემდეგ მეუ-ს მოწვეულმა „მღვდელმა“ იქ „საღმრთო მსახურება“ აღავლინა.
„როცა მივედით, კარი დაკეტილი იყო. ამ დროს ეკლესიის მიმდებარედ იყო გაჩერებული კიევისა და ჩერკასის სანომრე ნიშნებით მანქანები, რომლითაც სავარაუდოდ მეუ-ს აქტივისტები მივიდნენ“, - ამბობს მოძღვარი.
გარდა ამისა, მოძღვარმა აღნიშნა, რომ ადგილზე მისულ სამართალდამცავებს არავითარი რეაგირება არ მოუხდენიათ ტაძრის ჩამორთმევაზე, „რადგან მეუ-ს წარმომადგენლებმა მათ წარუდგინეს დოკუმენტები თემის ხელახალი რეგისტრაციის შესახებ“.
დეკანოზი დიმიტრი ივანუსა აღიარებს, რომ ჩამორთმევა არ მომხდარა ადგილობრივი ხელისუფლების მონაწილეობის გარეშე. მისი თქმით, დაყადაღების დროს ტაძრის მახლობლად იმყოფებოდა დრაბოვის უკრაინის ტერიტორიული თემის მდივანი ვლადიმერ მიროშნიკი, რომელიც აკვირდებოდა მეუ-ის თავდამსხმელების ქმედებებს.
„ტაძრის კარების გარდა, ჩაამტვრიეს სატრაპეზოს კარები. ყოველ ზაფხულს, 10 წლის მანძილზე, ტაძართან გვქონდა ბავშვთა ბანაკი. ამ სატრაპეზოში ბავშვებს ვაჭმევდით. როგორც ვიცი, აპირებენ იმ შენობის კარების გატეხვას, სადაც საკვირაო სკოლაა განთავსებული“, - დასძინა მან.
მოძღვარმა გაიხსენა, რომ 2023 წლის ივნისში მისი თემი ხელახლა დარეგისტრირდა მეუ-ში, ყოველგვარი შეკრების გარეშე. ამავე დროს, მან თქვა, რომ უმე-ის მორწმუნეებმა ჩაატარეს ორი სათემო შეხვედრა, სადაც დააფიქსირეს მისი უნეტარესობის, მიტროპოლიტი ონუფრეს ერთგულება.