უუს აღვივებს რელიგიურ მტრობას და სიძულვილს უმე– ს მიმართ, - იურიდიული განყოფილება
უკრაინის უსაფრთხოების სამსახური აწარმოებს მიზანმიმართულ საინფორმაციო კამპანიას საზოგადოებაში უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის დისკრედიტაციის მიზნით. ამის შესახებ უმე-ის იურიდიულმა დეპარტამენტმა განაცხადა უკრაინის უსაფრთხოების პრესსამსახურის გამოქვეყნებულ განცხადებაზე „სასულიერო პირების გამოაშკარების’’ კომენტირებისას, რომლებიც მუშაობდნენ რუსეთის ფედერაციისთვის, ყიდდნენ იარაღს და ბავშვთა პორნოგრაფიას“.
კომენტარში აღნიშნულია, რომ „უმე-ის საქმიანობასთან დაკავშირებული მოვლენების ექსკლუზიურად ცალმხრივი და ხანგრძლივი გაშუქებით, უუს-ს თანამშრომლები ცდილობენ შექმნან საზოგადოებრივი აზრი უკრაინის მოქალაქეებს, უმე-ის მრევლსა და სხვა სარწმუნოებებს შორის, ერთადერთი მიზნის მისაღწევად - უმე-სა და მისი სასულიერო პირების უარყოფითი იმიჯის ფორმირება.
იურიდიული დეპარტამენტი არ გამორიცხავს, რომ ამ გზით დაზვერვის ოფიცრები მოქმედებენ „მესამე მხარის ინტერესებიდან გამომდინარე“ და ხაზს უსვამენ, რომ ასეთი აქტივობები „არ შედის უუს-ის კომპეტენციაში“.
კერძოდ, იურისტები ყურადღებას ამახვილებენ იმ ფაქტზე, რომ უახლეს პუბლიკაციაში, უუს-ს პრესსამსახურმა რამდენჯერმე დაამატა პრეფიქსი (მს) უმე-ის აბრევიატურას, შეცდომაში შეჰყავს მკითხველები და ცდილობდა ეკლესიის მიმართ ნეგატიური დამოკიდებულების გამოწვევას უკრაინის წინააღმდეგ რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული აგრესიის ფონზე.
„უკრაინაში მოსკოვის საპატრიარქოს არც ერთი რეგისტრირებული ეკლესია არ არსებობს და არც შეიძლება იყოს; უფრო მეტიც, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის რელიგიურ ორგანიზაციებს, რომლებიც რეგისტრირებულნი არიან უკრაინაში მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად, არ აქვთ დებულებები თავიანთ შემადგენელ დოკუმენტებში მოსკოვის საპატრიარქოსთან მიკუთვნებასთან დაკავშირებით და, ფაქტობრივად, არ შეუძლიათ მასთან ჰქონდეთ კავშირი“, - წერს უმე-ის იურიდიული დეპარტამენტი.
იურისტები აღნიშნავენ, რომ დანაშაულთა ჩამოთვლა უმე-თან საინფორმაციო ბმულებით სასამართლო განაჩენის არარსებობის შემთხვევაში არის „ინფორმაციის შესაბამისი ემოციური კონოტაციის წარდგენის საშუალება, რათა გამოიწვიოს უარყოფითი ემოციები მკითხველში უმე-თან დაკავშირებით, თუმცა არ არსებობს რეალური ასეთი მოვლენების დამადასტურებელი ფაქტები“.
კომენტარში აღნიშნულია, რომ თავისი მიზნების მისაღწევად, უუს-ს პრესსამსახური მანიპულირებს ციფრებით: ის ასახელებს სისხლის სამართლის საქმეებსა და ეჭვმიტანილის ცნობებს უმე-ს სასულიერო პირების წინააღმდეგ, თუმცა ეჭვმიტანილად ცნობა არ არის სასამართლოს განაჩენი; მიუთითებს გამოტანილი სასჯელების რაოდენობაზე, მაგრამ არ მიუთითებს ვის მიესაჯა; საუბრობს რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის 177 სასულიერო პირისთვის უკრაინის ტერიტორიაზე შესვლის აკრძალვაზე, რომლებსაც არ აქვთ კავშირი უმე-თან.
„სავსებით ნათელია, რომ უკრაინის მოქალაქეებს შორის არიან პირები, რომლებმაც ჩაიდინეს დანაშაული უკრაინის წინააღმდეგ და დახმარება გაუწიეს ან მოქმედებდნენ დამპყრობლების ინტერესებიდან გამომდინარე; ამავდროულად, ვერც ერთი მკითხველი ვერ იპოვის ინფორმაციას, მათ შორის უუს-ს ვებსაიტზე, პოლიციისა და პროკურატურის თანამშრომლების რაოდენობის შესახებ, რომლებიც მოქმედებდნენ მტრის სასარგებლოდ და, შესაბამისად, ვის წინააღმდეგ მიმდინარეობს სისხლის სამართლის საქმის გამოძიება, ვინ გამოცხადდა ეჭვმიტანილად. ისევე, როგორც უუს არ აშუქებს ინფორმაციას სხვა სარწმუნოების წარმომადგენლების შესახებ - ებრაელები, კათოლიკეები, მუსულმანები, რომლებმაც ხელახლა დაარეგისტრირეს თავიანთი რელიგიური ორგანიზაციები დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიებზე და განაგრძობენ თავიანთ საქმიანობას - მათ შორის ყირიმის ტერიტორიაზე 2014 წლიდან. უუს არ ავრცელებს ინფორმაციას, თუ რამდენი სისხლის სამართლის საქმეა აღძრული ასეთი პირების მიმართ, რამდენს გადასცეს ეჭვმიტანილის ოქმი ან რამდენს გამოუტანა განაჩენი სასამართლომ. მაგრამ ფაქტია, რომ არსებობენ ბრალდებულები, ეწვმიტანილებიდა მათი რიცხვი ასზე მეტია“, - აღნიშნავენ უმე-ის იურისტები.
ისინი ხაზს უსვამენ, რომ „უუს-ს ოფიცრების ქმედებები, რომლებიც პასუხისმგებელნი არიან ინფორმაციის გაშუქებაზე, რეალურად მიზნად ისახავენ რელიგიური მტრობისა და სიძულვილის გაღვივებას, მოქალაქეების გრძნობების შეურაცხყოფას მათ რელიგიურ მრწამსთან დაკავშირებით“.
ეკლესიის იურიდიულმა დეპარტამენტმა იმედი გამოთქვა, რომ უუს "შეაჩერებს უმე-ის დევნის შემდგომ კამპანიას".
როგორც მჟკ წერდა, კიევ-პეჩერის ლავრის ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა თქვა, რომ შეუძლებელია ყირიმში მის თანამშრომლებს შორის მოღალატეების 98%-ის გამო მთელი უუს-ის აკრძალვა, როგორც აკრძალეს უმე, ცალკეული სასულიერო პირების დანაშაულებრივი ქმედებების გამო.