სასამართლომ უარი თქვა ჩერკასის მიტროპოლიტის დაპატიმრების მოთხოვნაზე
კიევ-სვიატოშინსკის რაიონული სასამართლოს მოსამართლემ არ დააკმაყოფილა პროკურატურის მოთხოვნა ჩერკასის მიტროპოლიტის დაპატიმრების შესახებ. ამაზე თავად მიტროპოლიტმა სასამართლო სხდომის დასრულების შემდეგ განაცხადა, რომელიც დახურულ კარს მიღმა გაიმართა. რომან პრიხოდკომ ფეისბუქ-გვერდზე ღონისძიების ამსახველი ვიდეო გამოაქვეყნა.
„მეგობრებო, სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება. პროკურატურამ უარი თქვა, მე ვრჩები შინაპატიმრობაში“, - განუცხადა ეპისკოპოსმა დერეფანში მომლოდინე მორწმუნეებს.
ამ ამბავმა მრევლში სიხარულის შეძახილი გამოიწვია: „დიდება ღმერთსა, ქრისტესა და ღვთისმშობელს“.
პირდაპირ სასამართლოს შენობაში მიტროპოლიტმა თეოდოსიმ კორსუნ-შევჩენკოვსკის ეპისკოპოს ანტონთან, მღვდლებსა და სამწყსოსთან ერთად სამადლობელი ლოცვა აღავლინა.
ლოცვის დასრულების შემდეგ მიტროპოლიტმა თქვა, რომ უმე-ის იერარქია, სამღვდელოება და საერო პირები დღეს იცავენ „დიდ, კანონიკურ ჭეშმარიტებას, საეკლესიო ცხოვრების იმ პრინციპებს, რომლებიც ჩვენთვის მნიშვნელოვანია“.
„დღეს გულითად მადლობას გიხდით, რომ ჩემთვის ილოცეთ და მე ვრჩები შინაპატიმრობაში“, - თქვა ეპისკოპოსმა და პირობა დადო, რომ გავაგრძელებ „ვიქადაგო ჭეშმარიტება, რომლის დასაცავადაც ჩვენ დღეს აქ ვდგავართ“.