ზელენსკიმ და ნიდერლანდების პრემიერ-მინისტრმა ოდესის ფერისცვალების ტაძარი დაათვალიერეს
2023 წლის 13 ოქტომბერს ოდესის უმე-ის ნახევრად დანგრეული ფერისცვალების საკათედრო ტაძარი ვლადიმერ ზელენსკიმ და ნიდერლანდების პრემიერ-მინისტრმა მარკ რუტემ მოინახულეს, იუწყება უკრაინის პრეზიდენტის ვებგვერდი.
ზელენსკის პრესსამსახური იტყობინება, რომ „მათ დაათვალიერეს ოდესის ყველაზე დიდი მართლმადიდებლური ეკლესია, რომელიც დაინგრა ამა წლის 23 ივლისს ქალაქზე მიტანილი რუსული სარაკეტო თავდასხმის შედეგად, როდესაც საკურთხეველი მთლიანად ჩამოიშალა და შენობის დამხმარე კონსტრუქცია დაზიანდა.”
პოლიტიკოსებს „უთხრეს, რომ ტაძრის აღდგენის შესაძლებლობას იკვლევს ექსპერტიზა“.
პრესსამსახურს არ უხსენებია ტაძრის რელიგიური კუთვნილება. ასევე, შეტყობინებაში არ იყო მითითებული, რომ ზელენსკის და რუტეს თან ახლდა ეკლესიის მეკარე, დეკანოზი მიროსლავ ვდოდოვიჩი. მჟკ წერდა, რომ იტალიამ და უკრაინამ ხელი მოაწერეს შეთანხმებას ოდესაში უმე-ის ტაძრის აღდგენის შესახებ.