2023 წელს ხელისუფლებამ მეუ-ში დაარეგისტრირა უმე-ის 367 სამრევლო, - ეთნოპოლიტიკის სამსახური
სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახურის უფროსი ვიქტორ ელენსკი და მეუ-ს ხელმძღვანელი ეპიფანე დუმენკო. ფოტო: pomisna.info
2023 წლის 1 იანვრიდან 1 ოქტომბრის ჩათვლით რეგიონულმა და კიევის საქალაქო სახელმწიფო (სამხედრო) ადმინისტრაციებმა მეუ-ში დაარეგისტრირეს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის 367 სამრევლო. ამის შესახებ ინფორმაციას ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახური ავრცელებს, იუწყება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
ინფორმაცია დუმენკოს სტრუქტურაში „გადაცემული“ თემების რაოდენობის შესახებ სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახურმა ოსტროს აკადემიის ეროვნული უნივერსიტეტის პროფესორის, ანდრეი სმირნოვის მოთხოვნის საპასუხოდ გაავრცელა.
ამ უკანასკნელმა განმარტა, რომ საუბარია კონკრეტულად იმ სამრევლოებზე, რომელთა წესდებაც ახალ რედაქციაში სამთავრობო უწყებების გადაწყვეტილებით უკვე დარეგისტრირდა.
როგორც მჟკ წერდა, ხმელნიცკის რეგიონის ტერიტორიული სამხედრო ადმინისტრაციის საინფორმაციო საქმიანობისა და ანალიტიკური განყოფილების უფროსის მოადგილემ ლუდმილა ჩერევჩენკომ განაცხადა, რომ 2022 წლის 24 თებერვლიდან 2023 წლის 8 სექტემბრამდე უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის 228 თემი დარეგისტრირდა მეუ-ში.