უმე-ის წინამძღვარმა კსას-ში საერთაშორისო კონფერენციის მონაწილეებს სიტყვით მიმართა
უმე-ის პირველი იერარქი, მისი უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრე, კსას-ის აკადემიური საბჭოს სხდომაზე გოლოსეევსკის მონასტერში. ფოტო: kdais.kiev.ua
2023 წლის 24 ოქტომბერს კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის მიერ ჩატარებული XV საერთაშორისო სამეცნიერო და პრაქტიკული კონფერენციის „სულიერი და საერო განათლება: ურთიერთობების ისტორია - თანამედროვეობა - პერსპექტივები“ ორგანიზატორებს, მონაწილეებსა და სტუმრებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართა უმე-ის წინამძღვარმა, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრემ.
უმე-ის პირველმა იერარქმა სინანული გამოთქვა, რომ მეორე წელია კონფერენცია საომარი მდგომარეობის პირობებში იმართება.
"რუსეთის სრულმასშტაბიანი სამხედრო აგრესია უკრაინის წინააღმდეგ გრძელდება", - აღნიშნა მან. – ყოველდღე გვესმის საჰაერო თავდასხმის სიგნალები, ყოველდღე იღუპება არა მხოლოდ უკრაინელი სამხედროები, არამედ უკრაინის ქალაქებისა და სოფლების მშვიდობიანი მოსახლეობა. ამ საშინელი შემოსევის ფონზე, უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია ინტენსიურად ლოცულობს უკრაინის სახელმწიფოსთვის, უკრაინელი ჯარისკაცებისთვის და სულგრძელი უკრაინელი ხალხისთვის“.
უნეტარესმა აღნიშნა, რომ უმე "დღეს უკიდურესად რთულ ვითარებაში აღმოჩნდა" და პირველად თხუთმეტი წლის განმავლობაში კონფერენცია იმართება არა კიევ-პეჩერის ლავრაში, არამედ გოლოსეევსკის შუამავლობის მონასტერში, სადაც კსას გადავიდა.
„მინდა კიდევ ერთხელ მადლობა გადავუხადო მონასტრის წინამძღვარს, ეპისკოპოს ისააკს, სტუმართმოყვარეობისთვის და მზადყოფნისთვის, რთულ პერიოდში ყოვლისმომცველი დახმარება გაუწიოს კიევის სასულიერო სკოლებს. ასევე მსურს მხარდაჭერის სიტყვები ვუთხრა კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის რექტორს, არქიეპისკოპოს სილვესტერს, იმის გამო, რომ მიუხედავად ომის პერიოდისა და ღია ზეწოლისა, რომელსაც ჩვენი ეკლესია სულ უფრო მეტად განიცდის, უზრუნველყოფილია სრულფასოვანი სასწავლო პროცესი. “ - წერს მისი უნეტარესი.
მისი თქმით, „რაც არ უნდა რთული იყოს ჩვენი ეკლესიის არსებობის გარემოებები, ჩვენ უნდა შევინარჩუნოთ სასულიერო სკოლები“, რადგან „მღვდლობის ღირსეული კანდიდატების მომზადება არის საფუძველი, რომელზეც ეკლესია დგას და იზრდება“.
პრიმატმა გაიხსენა, რომ წელს 90 წელი შესრულდა რევოლუციამდელი კიევის სასულიერო აკადემიის ბოლო რექტორის, მღვდელ ვასილის (ბოგდაშევსკის) გარდაცვალებიდან, ასევე 90 წელი გავიდა ცნობილი ღვთისმეტყველის, კსას-ს პროფესორის ვასილი ეკზემპლიარსკის გარდაცვალებიდან. ორივემ მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა რუსული სასულიერო მეცნიერების განვითარებაში და აჩვენა აღსარების მაგალითი იმ დროს, როდესაც საბჭოთა ხელისუფლებამ დაიწყო ეკლესიის ფართომასშტაბიანი დევნა. როდესაც კიევში რელიგიური საგანმანათლებლო დაწესებულებების ფუნქციონირება თითქმის შეუძლებელი გახდა, წმინდა ბასილმა და კსას-ს პროფესორებმა მოახერხეს აკადემიის საბჭოთა კანონმდებლობის შესაბამისად დარეგისტრირება და სასწავლო პროცესის შენარჩუნება 1924 წლამდე.
„მიუხედავად აკადემიური შენობების დაკარგვისა, საერთო საცხოვრებლების ნაკლებობისა და ნორმალური დაფინანსების შეუძლებლობისა, აკადემიის პროფესორები, რექტორის ხელმძღვანელობით, რაც შეიძლება დიდხანს აგრძელებდნენ სწავლებას. აკადემიის საბოლოო დახურვის შემდეგაც პროფესორები ცდილობდნენ შეენარჩუნებინათ აკადემიური ტრადიცია, მიუხედავად ქვეყანაში მებრძოლი ათეიზმის დომინირებისა. მხოლოდ დღეს ჩვენ თანდათანობით ვამხელთ ამ ფარულ გვერდს კიევის აკადემიის ისტორიიდან. ყველაზე მკაცრი დევნის წლებშიც კი, აკადემიის ყოფილმა პროფესორებმა განაგრძეს საღვთისმეტყველო, ისტორიული და მემუარების წერა, როგორც ამბობენ, „მაგიდაზე“, მცირედი იმედის გარეშე, რომ ოდესმე გამოქვეყნდებოდა. და როდესაც დღეს ეს მემკვიდრეობა თანდათან გამოდის დღის სინათლეზე, ჩვენ უკეთ ვიაზრებთ მათი აღსარებისა და მოწამეობრივი ღვაწლის შესახებ“, - აღნიშნა მისმა უნეტარესმა დეკანოზმა.
მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „კიევის სასულიერო აკადემია არ არის მხოლოდ სასულიერო სკოლა, ეს არის ქრისტეს ერთგულების სკოლა და ჩვენ ყოველთვის მზად უნდა ვიყოთ ამ აღსარების ტრადიციის გასაგრძელებლად“.
„მიუხედავად ყოველგვარი განსაცდელებისა, ჩვენ ყველანი უნდა დავრჩეთ ქრისტესა და მისი ეკლესიის ერთგული. ჩვენ უნდა დავამოწმოთ ჩვენი რწმენა ამ სამყაროს წინაშე შიშის გარეშე. და თავად უფალი მოგვცემს ყოვლისშემძლე მხარდაჭერას“, - წერს უმაღლესი იერარქი.
მან კონფერენციის ყველა მონაწილეს და სტუმარს უსურვა „ნაყოფიერი დისკუსია და წარმატებები ჭეშმარიტების გააზრებაში“, ასევე ღვთის წყალობა უსურვა ძალისხმევაში.
როგორც მჟკ იტყობინება, საერთაშორისო კონფერენციაში მონაწილეობას იღებენ რელიგიური და საერო საგანმანათლებლო დაწესებულებების პედაგოგები, კურსდამთავრებულები და სტუდენტები, თეოლოგიის, ფილოსოფიის, ისტორიისა და პედაგოგიკის დარგის სპეციალისტები. სამეცნიერო ფორუმის მასალები გამოქვეყნდება ჟურნალში „კიევის სასულიერო აკადემიის შრომები“.