ჩვენ ვიყავით იმპერიის მეორე პოლიტიკური ინსტიტუტი - პატრიარქი ბართლომეოსი
კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომეოსმა სტამბოლში გამართულ კონფერენციაზე „საყოველთაო საპატრიარქო, XI-XIX საუკუნეები - აღდგენის ხანა“ განაცხადა, რომ ბიზანტიის იმპერიაში კონსტანტინოპოლის ეკლესია იყო „მეორე ყველაზე მნიშვნელოვანი პოლიტიკური ინსტიტუტი“. ამის შესახებ ფანარის ვებგვერდი იუწყება.
პატრიარქმა ბართლომეოსმა სიამაყით აღნიშნა, რომ ოსმალეთის მიერ ბიზანტიის იმპერიის დაპყრობის შემდეგ მომდევნო წელს, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო „ხელახლა იხსნება, როგორც მნიშვნელოვანი ინსტიტუტი, რომლის ხელმძღვანელი არა მხოლოდ იგივე ტიტულს შეინარჩუნებს, რაც ბიზანტიაში ჰქონდა“. „არა მხოლოდ დაფუძნებული იქნება კონსტანტინოპოლში, არამედ ეს ინსტიტუტი შეინარჩუნებს იმავე ადმინისტრაციულ უფლებამოსილებებს, რაც ჰქონდა ბიზანტიის სახელმწიფოში და გამოიყენებს იმავე კანონს“.
მან გაიხსენა, რომ ოსმალეთის მმართველობის დროს კონსტანტინოპოლის პატრიარქი ქრისტიანებისგან გადასახადების აღებით იყო დაკავებული და სულთნის დოკუმენტი პატრიარქების არჩევის შესახებ, ფანარის ამჟამინდელი მეთაურის თქმით, „აშკარად ხაზს უსვამს ოსმალეთის საზოგადოებისთვის ამ ინსტიტუტის მნიშვნელობას“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ პატრიარქი ბართლომეოსი დაეთანხმა სისხლის სამართლის საქმეებს უმე-ის იერარქების წინააღმდეგ.