მეუ-ს „მღვდელმა“ დრაბინკოს ტაძარში კოპტებთან ერთად ილოცა
2020 წლის 24 დეკემბერს უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის „მღვდელმა“ ანდრია დუდჩენკომ განაცხადა, რომ ტაძარში, რომელიც ეკუთვნის უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის „მიტროპოლიტს“ ალექსანდრე დრაბინკოს, ჩატარდა ლიტურგია, სადაც მსახურობდა კოპტური ეკლესიის წარმომადგენელი.
დუდჩენკოს სიტყვებით, ღვთისმსახურება შესრულებული იყო „მღვდლის თომას ავა მინას მიერ კოპტური დიასპორის მორწმუნეებისთვის კიევში“.
დუდჩენკომ აღნიშნა, რომ თომას ავა მინა „წარგზავნილი იყო უკრაინაში ალექსანდრიის პაპის, წმინდა მარკუსის კათედრის პატრიარქის თეოდორე ІІ მიერ  კოპტ  ქრისტიანებზე მამობრივი ზრუნვის გამო“.
მან ხაზი გაუსვა, რომ „პირადად ჩემთვის ძალიან საინტერესო იყო ამ მსახურებაზე დასწრება და ლოცვა“, ზუსტად ასეთივე „ევქარისტული პურები“, რომელიც ჩამოიტანა კოპტმა მღვდელმა,  „ადრე ვნახე და გავსინჯე ჰურგადაში“.
უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის წარმომადგენელმა აღნიშნა, რომ მას „უხარია, რომ ჩვენი ძმები ქრისტიანები ეგვიპტიდან, რომლებმაც ჩვენთან ერთხელ მონათლეს ბავშვი, დღეს შეძლეს თავის მღვდელთან ერთად ლიტურგიის ჩატარება და ზიარება. როდესაც მე უკრაინული გაერთიანებების მიწვევით ვიმყოფებოდი საზღვარგარეთ, სხვა ქრისტიანები, ძირითადად კათოლიკები, საშუალებას გვაძლევდნენ გვემსახურა მათ ტაძრებში“.
ალექსანდრიის კოპტური მართლმადიდებელი ეკლესია მიეკუთვნება ძველაღმოსავლური (არაქალკედონური) ეკლესიების ჯგუფს. როგორც ყველა სხვა ძველაღმოსავლური ეკლესია, კოპტური ეკლესია აღიარებს მხოლოდ პირველი სამი მსოფლიო კრების გადაწყვეტილებებს და არ აღიარებს შემდგომი კრებების გადაწყვეტილებებს.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის კლირიკოსმა დააყენა ლიტურგია ბეთლემის კათოლიკურ ტაძარში.
ეკლესია აღნიშნავს ყოვლადწმიდის ღვთისმშობლის დიდებას
წელიწადი დაარსდა IX საუკუნეში კონსტანტინოპოლის მრავალჯერადი გადარჩენის პატივსაცემად, მადლიერების და მარიამ ღვთისმშობლის შუამდგომლობის წყალობით მტრებისგან.