ეკლესია აღნიშნავს ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის ქების დღეს
დღესასწაული დაარსდა მე-9 საუკუნეში კონსტანტინოპოლის მტრებისგან განთავისუფლების აღსანიშნავად, ღვთისმშობლის დახმარებისა და შუამდგომლობის წყალობით.
ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლისადმი მიძღვნილი ეს განსაკუთრებული დღე საეკლესიო კალენდარში გამოჩნდა 626 წელს მტრის ალყისგან კონსტანტინოპოლის სასწაულებრივი გამოხსნის შემდეგ.
ეს არ იყო ერთადერთი შემთხვევა, როცა ღვთისმშობელმა ქალაქის მცხოვრებთა ლოცვით იხსნა დამპყრობლებისგან. ამიტომ, კონსტანტინოპოლში დამკვიდრდა წელიწადში ერთხელ ცნობილ ვლაქერნის ეკლესიაში (სადაც ქალაქელები მოდიოდნენ სალოცავად რთულ დღეებში) ღვთისმშობლის წყალობისთვის და მფარველობისთვის შეკრების ჩვეულება.
თანდათანობით, ეს ექსკლუზიურად ბიზანტიური დღესასწაული მთელ მართლმადიდებლურ ეკლესიაში გავრცელდა. და უკვე ათ საუკუნეზე მეტია, ღვთისმშობლის დიდება დიდმარხვის მეხუთე კვირას აღინიშნება.
ეს იმის გამო ხდება, რომ ლეგენდის თანახმად, სულთმოფენობის მეხუთე შაბათს მოხდა ქალაქის სასწაულებრივი ხსნა, რამაც ტრადიციას ჩაუყარა საფუძველი.
ღვთისმშობლის კონდაკში, რომელიც დაწერილია 626 წელს კონსტანტინოპოლის გადარჩენის საპატივსაცემოდ, იგალობა: „როგორც უძლეველი ძალის მქონე, გაგვათავისუფლე ყოველგვარი უბედურებისგან“ („უძლეველი ძალაუფლების მქონე, გაგვათავისუფლე ყოველგვარი უბედურებისგან“).
ამ დღეს ეკლესიაში მოსვლისას, თანამედროვე მორწმუნეები იხსენებენ არა მხოლოდ ის შორეული მოვლენებს - ძნელია გულწრფელად მადლობა გადაუხადო იმისთვის, რაც ცნობილია წიგნის მხოლოდ რამდენიმე სტრიქონიდან, მაგრამ ყოველი მორწმუნეს ცხოვრებაში არის მომენტები, როცა ადამიანი გარკვეული დარდით მიმართავს ღვთისმშობელს და შვებას იღებს, გრძნობს ღვთისმშობლის მონაწილეობას საკუთარ ცხოვრებაში. ყველას აქვს რაღაც, რისთვისაც ღვთისმშობელს მადლობას უხდის.
ქრისტიანები მადლობას უხდიან ღვთისმშობელს იმისთვის, რომ მან თავს იდვა გამხდარიყო ჩვენი უფლის იესო ქრისტეს დედა.
როგორც მჟკ-მ ადრე დაწერა, მისმა უნეტარესმა ღვთისმშობლის აკათისტთან ერთად წირვა ჩაატარა კიევ-პეჩერის ლავრაში.