პოლონეთის ეკლესიის საბჭომ გააკრიტიკა უკრაინის ხელისუფლება უმე-ის აკრძალვის გამო
2023 წლის 24 ოქტომბერს გაიმართა პოლონეთის ეკლესიის ეპისკოპოსთა საბჭოს სხდომა, რომელზეც გაკეთდა განცხადება უმაღლესი რადას მიერ უმე-ის აკრძალვის შესახებ, იუწყება პოლონეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ვებგვერდი.
განცხადებაში პოლონელმა ეპისკოპოსებმა დაადასტურე „ეკლესიის ერთიანობის აუცილებლობა, რაც დაირღვა ეკლესიის არაკანონიკური პოზიციით უკრაინაში“.
„პოლონეთის ავტოკეფალური მართლმადიდებელი ეკლესიის ეპისკოპოსთა წმინდა კრებამ ურყოფითად მიიღო ინფორმაცია სახელმწიფო ხელისუფლების მიერ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დელეგალიზაციის შესახებ. ეპისკოპოსთა კრება განსაკუთრებულ ყურადღებას ამახვილებს, რომ ქრისტეს ეკლესიას აქვს ონტოლოგიური განზომილება და არ ექვემდებარება ადამიანურ სამართლებრივ ნორმებს. მას ხელმძღვანელობს თავად იესო ქრისტე, ჩვენი მხსნელი“, - ნათქვამია საბჭოს ტექსტში.
ეპისკოპოსებმა მოუწოდეს „ინტენსიურად ვილოცოთ მშვიდობისთვის უკრაინასა და წმინდა მიწაზე, სადაც საომარი მოქმედებები მიმდინარეობს და უდანაშაულო ხალხი იღუპება“.
მჟკ წერდა, რომ პოლონელი ეპისკოპოსის განცხადებით, უკრაინის მართლმადიდებლები დღეს ქრისტეს ჯვარს ატარებენ.