სასამართლომ შეწყვიტა საქმე ჩერნივცის მერიის სარჩელის საფუძველზე უმე-ს თემის ტაძრიდან გამოძევების შესახებ
სამი წმინდანის სახელობის სასაფლაოს ტაძარი ჩერნივცაში. ფოტო: страница Черновицко-Буковинской епархии УПЦ в Facebook
ჩერნივცის რეგიონის საქალაქო სასამართლომ შეაჩერა საქმის განხილვა ჩერნივცის საკრებულოს სარჩელის საფუძველზე უმე-ს საზოგადოების ქალაქის სასაფლაოზე მდებარე სამი წმინდანის სახელობის ტაძრიდან გამოსახლების შესახებ. იტყობინება ჩერნივცი-ბუკოვინის ეპარქიის პრესსამსახური.
სასამართლოს განჩინებაში აღნიშნულია, რომ შეუძლებელია მერის სარჩელის განხილვა მანამ, სანამ განაჩენი არ იქნება გამოტანილი სხვა საქმეზე, რომელიც გახსნილია სამი წმინდანის ეკლესიის საზოგადოების, ასევე უმე-ის წმინდა ნიკოლოზის მრევლის მოთხოვნით, რომელიც ოფიციალურად ფლობს ტაძარ-სამარხით სარგებლობის უფლებას. მართლმადიდებლური თემები სასამართლოს სთხოვენ უკანონოდ სცნოს და გააუქმოს საკრებულოს გადაწყვეტილება, რომელიც წმინდა ნიკოლოზის მრევლს ამ უფლების ჩამორთმევის თაობაზე ედავება.
ეპარქია თვლის, რომ ქალაქის ხელისუფლებამ შეგებებული სარჩელი შეიტანა სასამართლოში, რათა რაც შეიძლება სწრაფად გაეძევებინა უმე-ს საზოგადოება ეკლესიიდან, რადგან ესმით, რომ მისი გადაწყვეტილება „არაკანონიერი იყო, სასამართლო შეიძლება დიდხანს გაგრძელდეს და საბოლოოდ [ეს გადაწყვეტილება] არ იქნება აღიარებული სასამართლოს მიერ და გავლენას არ მოახდენს რელიგიური საზოგადოების ცხოვრებაზე.“
„სავარაუდოდ, ჩერნივცის საქალაქო საბჭო გაასაჩივრებს ჩერნივცის რეგიონის ეკონომიკური სასამართლოს გადაწყვეტილებას დასავლეთის ეკონომიკურ სააპელაციო სასამართლოში, მაგრამ ვიმედოვნებთ, რომ ის ასევე მიიღებს ერთადერთ სწორ და სამართლიან გადაწყვეტილებას“, - დასძენს ეპარქიის პრეს-სამსახური.
საქალაქო სასამართლომ ჩერნივცის საკრებულოს წინააღმდეგ მართლმადიდებელი თემების სარჩელის განხილვა 2023 წლის 14 ნოემბერს დანიშნა.
როგორც მჟკ წერდა, ჩერნივცის მერმა რომან კლიჩუკმა და საკრებულოს დეპუტატებმა გადაწყვიტეს სამი წმინდანის სახელობის ტაძრის რუმინულენოვანი საზოგადოება "დასჯონ" მეუ-ში გადასვლაზე უარის თქმის გამო. 2023 წლის 27 აპრილს დეპუტატებმა გადაწყვიტეს გააუქმონ ქალაქის აღმასრულებელი კომიტეტის 1990 წელს მიღებული გადაწყვეტილება, წლიდან ნიკოლოზის ტაძრის სამრევლოსთვის გადაცემის შესახებ და საკუთრებაში გადასცენ იგი ქალაქის სასაფლაოს.
ჩერნივცის საკრებულოს 2023 წლის 25 მაისს სხდომაზე დეპუტატებმა და მერმა არ ისურვეს უმე-ის მორწმუნე ტატიანა კაშევკოს გამოსვლის მოსმენა, რომელმაც ქალაქის ხელისუფლებას მოუწოდა, არ გამოაძევონ ტაძრიდან მრევლი.
1881 წელს აშენებული ტაძარი-საფლავი 1990 წელს აღადგინეს რუმინეთის საზოგადოების, რუმინეთის საკონსულოსა და მრევლის თანხებით. ქალაქის ხელისუფლება არ მონაწილეობდა მის აღდგენაში, მოვლა-პატრონობაში ან მიმდებარე ტერიტორიის მოვლაში.