თურქეთის რელიგიურ საქმეთა დეპარტამენტის უფროსი აია-სოფიაში მახვილით გამოვიდა
თურქეთის რელიგიურ საქმეთა დეპარტამენტის ხელმძღვანელი, ალი ერბაში, აია-სოფიას ტაძარში ამბიონზე მახვილით ხელში გამოვიდა და ღაზას სექტორში დაბომბვისა და მშვიდობიანი მოსახლეობის დაღუპვის შესახებ ისაუბრა, იუწყება orthodoxianewsagency.gr.
„სახლები, მეჩეთები, სკოლები და საავადმყოფოებიც კი უმოწყალოდ იბომბება. დიდი დანაშაული კაცობრიობის წინააღმდეგ დღეს ხდება პალესტინაში მთელი მსოფლიოს თვალწინ. უდანაშაულო ადამიანებს, მათ შორის ჩვილებს, ბავშვებს, ქალებს და მოხუცებს, სასტიკად კლავენ“, - თქვა ერბაშმა.
„მაშინაც კი, თუ მჩაგვრელი მუსლიმია და ჩაგრული არამუსლიმი, ჩვენი რწმენა გვავალდებულებს დავიცვათ ჩაგრულის უფლებები მჩაგვრელისგან და მხარი დავუჭიროთ მას, განურჩევლად მისი რელიგიისა და რასისა“.
ხმლის გაშვების გარეშე, ერბასმა თქვა, რომ ისლამი „არის რელიგია, რომელიც პატივს სცემს ბევრ ადამიანს“. „ეს მთელმა მსოფლიომ უნდა იცოდეს. სირცხვილი მათ, ვინც იგნორირებას უკეთებს ჩაგრულ ადამიანებს, რადგან ისინი მუსლიმები არიან“, - დასძინა მან.
თურქულმა მედიამ ერბაშის ხმლით გამოსვლა შეაფასა, როგორც „მტრის დაშინებისა და მეგობრების ნდობის სიმბოლო“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ 2020 წელს, კურბან ბაირანზე იმამი აია-სოფიაში ოსმალური მახვილით ხელში ქადაგებდა.