მიტროპოლიტი ფეოდოსი ქმნის უფლებადამცველთა ჯგუფს უმე-ის დასაცავად
ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტმა ფეოდოსიმ, რომელმაც მიიღო გაეროს უფლებადამცველის სტატუსი, წამოიწყო უფლებადამცველთა ჯგუფის შექმნა, რომლებიც უმე-ს ინტერესებს დაიცავენ. ამის შესახებ ეპისკოპოსმა დიაკონ სერგიუ გერუკთან ინტერვიუში განაცხადა.
„უფლებადამცველთა შესახებ გაეროს დეკლარაციის საფუძველზე, უახლოეს მომავალში ვგეგმავთ უფლებადამცველთა ფართო ჯგუფის მოწვევას უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეთა უფლებებისა და თავისუფლებების დასაცავად“, - განაცხადა მიტროპოლიტმა. – უპირველეს ყოვლისა, ვიწვევთ იერარქებს, სასულიერო პირებს და საეროებს, რომლებიც მზად არიან და შეძლებენ თავიანთი ეკლესიის დაცვას დევნისგან. გამორიცხული არ არის, თუ ჩვენს ქვეყანაში სინდისის თავისუფლების კუთხით არაფერი შეიცვლება უახლოეს მომავალში, მაშინ ჩვენი მუშაობის ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულება იქნება მასალების მომზადება უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის (რელიგიური ჯგუფი) წინააღმდეგ გენოციდის დანაშაულის აღკვეთის საქმისთვის, შესაბამისი კონვენციის საფუძველზე - 260 (III), რომელიც მიღებულ იქნა 1948 წლის 9 დეკემბერს გაეროს გენერალურ ასამბლეაზე“.
ეპისკოპოსმა "ამ პროცესში საერთაშორისო იურიდიული ფირმების, უფლებადამცველი ორგანიზაციების დახმარებისა და სამართლებრივი მხარდაჭერის" იმედი გამოთქვა.
ეპისკოპოსმა თქვა, რომ ჩერკასის ეპარქიის იურიდიულმა დეპარტამენტმა უკვე გაუგზავნა მიმართვა უმაღლესი რადას ადამიანის უფლებათა კომისარს დეტალური ფაქტობრივი განცხადებით ჩერკასის რეგიონში უმე-ის მორწმუნეების უფლებების დარღვევის შესახებ.
„უკვე ამოიწურა 10 დღიანი ვადა, რომლის ფარგლებშიც სახალხო დამცველის აპარატს შეეძლო დოკუმენტი გადასახედად დაებრუნებინა, ამიტომ ახლა ველოდებით ომბუდსმენის მუშაობის შედეგებს ჩვენი უფლებების დასაცავად. იმედი მაქვს, რომ შედეგი იქნება ობიექტური და ადეკვატური“, - აღნიშნა მიტროპოლიტმა.
მისივე თქმით, გაეროს უფლებადამცველის სტატუსი, რომელიც მან გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს სხდომაზე გამოსვლის შემდეგ მიიღო, ხსნის ფართო შესაძლებლობებს ადამიანის უფლებათა დარღვევის შესახებ ჭეშმარიტი ინფორმაციის ფართო საზოგადოებისთვის გასაცნობად.
”ჩვენს შემთხვევაში, პირველ რიგში ვსაუბრობთ, რა თქმა უნდა, უმე-ის დევნაზე. ამ სტატუსს არეგულირებს გაეროს ადამიანის უფლებათა დამცველების დეკლარაცია. გარდა ამისა, გაეროს უფლებადამცველის სტატუსი საშუალებას აძლევს მას მოიზიდოს გაეროს რესურსები მისი დაცვისთვის, რომელსაც აქვს სპეციალური მანდატი, რეგულაციები და დაცვის პროცედურები გაეროსთან კონტაქტში მყოფ პირთათვის ადამიანის უფლებათა დაცვის საკითხებზე. მარტივად რომ ვთქვათ, გაეროს უფლებადამცველი განსაკუთრებული დაკვირვების ქვეშ იმყოფება არა მხოლოდ ადამიანის უფლებათა საბჭოს, არამედ ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო საზოგადოების მხრიდან. მისი ხმა უფრო სწრაფად ისმის და უფრო მკაცრი რეაქცია იქნება მის მიმართ რეპრესიებზე“, - განმარტა მიტროპოლიტმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის 9 ოქტომბერს გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს წევრებმა მოისმინეს შინაპატიმრობაში მყოფი მიტროპოლიტი ფეოდოსის მიმართვის ვიდეო ჩანაწერი, რომელიც საუბრობდა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მორწმუნეების დევნაზე.