უმე გამოეხმაურა სუეს-ს განცხადებას რელიგიური თავისუფლების „მაღალი დონის“ შესახებ
სრულიად უკრაინის საეკლესიო საბჭოს ცალკეული წევრების განცხადებები უკრაინაში რელიგიური თავისუფლების „მაღალი დონის“ შესახებ არ იქნა მიღებული მის შეხვედრებზე და, შესაბამისად, ასეთი განცხადებები არ შეიძლება ჩაითვალოს მთელი ორგანიზაციის პოზიციად. ამის შესახებ უმე-ის პრესსამსახური იტყობინება.
პირველი მოსმენით მიღებული უმე-ის აკრძალვის კანონპროექტის კომენტირებისას, საგარეო საეკლესიო ურთიერთობების დეპარტამენტმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ რელიგიური თავისუფლების გამოცხადებული „მაღალი დონე“ შესაძლოა დაეცეს.
საგარეო საეკლესიო ურთიერთობის დეპარტამენტმა ასევე მოუწოდა არ დააყენონ უკრაინაში რელიგიური თავისუფლების დარღვევასთან დაკავშირებული საკითხები მსგავს ღონისძიებებზე უმე-ის ოფიციალური წარმომადგენლების დასწრების გარეშე.
„No 8371 კანონპროექტის პირველი მოსმენით მიღების ფონზე, არასწორია საუბარი რელიგიური თავისუფლების დარღვევის არსებობაზე ან არარსებობაზე ერთ კონფესიასთან, ჩვენს შემთხვევაში, უმე-თან მიმართებაში, უმე-ის წარმომადგენლების დასწრების გარეშე, რომლებიც რატომღაც არ შედიოდნენ დელეგაციაში, თუმცა წარადგინეს წარმომადგენლობითი კანდიდატურა “, - აცხადებენ პრესსამსახურში.
როგორც მჟკ იტყობინება, სრულიად უკრაინის ეკლესიათა საბჭოს დელეგაციამ შეერთებულ შტატებში განაცხადა, რომ უკრაინაში ეკლესიებს არ კეტავენ.