ბრემერი: უმე-ის წინააღმდეგ რეპრესიები სერიოზულ გავლენას მოახდენს აშშ-ს მხარდაჭერაზე უკრაინის მიმართ
მიუნსტერის უნივერსიტეტის პროფესორი, თეოლოგი თომას ბრემერი სეს-ის ხელმძღვანელს ვ. ელენსკის წერილში აცხადებს, რომ უმე-ის წინააღმდეგ რეპრესიებმა უკვე უარყოფითად იმოქმედა მრავალი ამერიკელი პოლიტიკოსის დამოკიდებულებაზე უკრაინის მიმართ და თვლის, რომ ეს ტენდენცია გაუარესდება. ბრემერის წერილი რესურსმა Dialogue გამოაქვეყნა".
გერმანელი თეოლოგი აღნიშნავს, რომ ოქტომბრის ბოლოს ამერიკის შეერთებულ შტატებში აირჩიეს წარმომადგენელთა პალატის ახალი თავმჯდომარე მაიკ ჯონსონი, რომელიც ყოველთვის წინააღმდეგი იყო უკრაინისთვისთვის სამხედრო დახმარების გაწევის. და თავის საინაუგურაციო სიტყვაში მან არც კი ახსენა უკრაინა.
ბრემერი ამას უკავშირებს უკრაინის ხელისუფლების პოლიტიკას უმე-ის მიმართ.
„ის (ჯონსონი - რედ.) ეკუთვნის მათ, ვისთვისაც ქრისტიანობა უაღრესად მნიშვნელოვანია. მოგეხსენებათ, რესპუბლიკელებს შორის ის ერთადერთი არ არის, ვინც ასე ფიქრობს. მათთვის ძალიან ადვილი იქნება არგუმენტის გამოყენება „რატომ უნდა დავუჭიროთ მხარი იმ ქვეყანას, რომელიც კრძალავს ეკლესიას?“. ამ მხრივ უკვე გესმით პირველი ხმები“, - აღნიშნავს პროფესორი.
მისი თქმით, „ნიუანსები, რომლებიც შეიძლება იყოს ამ ვარაუდის წინააღმდეგ არგუმენტები, აქ არანაირ როლს არ თამაშობს“.
„ვფიქრობ, უკრაინა არ უნდა დაემორჩილოს ამგვარი იდეების გავლენას: UOC-ის წინააღმდეგ ბრძოლას შეიძლება ჰქონდეს საშინელი შედეგები უკრაინისთვის. მე ნამდვილად იმედი მაქვს, რომ ჩემი შიშები არასწორია, ”- წერს ის.
ის ამტკიცებს, რომ უკრაინაში ხედავს „საზოგადოების პოლარიზაციას იმ სიტუაციაში, როდესაც საჭიროა ერთიანობა“. ”მე ვიცნობ უმე-ის ბევრ სასულიერო პირს და მორწმუნეს, რომლებიც არიან უკრაინის პატრიოტები, რომლებიც ახლა იმყოფებიან დევნისა და მუქარის ატმოსფეროში, რომელიც ამჟამად სუფევს უკრაინაში”, - წერს თეოლოგი.
„თქვენს წერილში თქვენ მე მიწოდებთ უკრაინის მეგობარს და ვფიქრობ, რომ ეს სამართლიანი შეფასებაა“, წერს ის ელენსკის. - როდესაც მე გამოვხატავ ჩემს კრიტიკას იმის შესახებ, რაც ხდება, ამას ვაკეთებ, პირველ რიგში, არა უმე-ის, არამედ უკრაინის გულისთვის, რადგან ვხედავ დაშორდით იმას, რაც მე, როგორც მეგობარს, მსურს დაინერგოს უკრაინაში, კერძოდ, დემოკრატია, რომელშიც პატივს სცემს კანონის უზენაესობას“.
მჟკ წერდა, რომ თომას ბრემერმა ელენსკისადმი მიწერილ წერილში განაცხადა, რომ ვერ ხედავს  უმე-სა და მოსკოვს შორის კავშირის დამადასტურებელ მტკიცებულებას.