ისევ ცდილობენ მიტროპოლიტი ფეოდოსი წინასწარი გამოძიების იზოლატორში გამოკეტონ
2023 წლის 13 ნოემბერს, ორშაბათს, 11:00 საათზე ქ. ჩერკასის სოსნოვის რაიონულ სასამართლოში დაგეგმილია სასამართლოს მორიგი სხდომა ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტ ფეოდოსიაზე. როგორც ცნობილი გახდა მჟკ-თვის, ჩერკასის სამხარეო პროკურატურამ უუს-თან თანამშრომლობით სასამართლოს მორიგი შუამდგამლობით მიმართა მიტროპოლიტ ფეოდოსისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით შინაპატიმრობის დაპატიმრების (წინასწარი დაკავების იზოლატორში მოთავსების) შეცვლის მოთხოვნით.
ამდენად, მიიღო რა უარი კიევის სვიატოშინის რაიონულ სასამართლოში მიტროპოლიტ ფეოდოსიის დაპატიმრებაზე უარის შესახებ, ბრალდების მხარე ცდილობს სასამართლოს ჩერკასში ჩატარებას.
დაცვის მხარის აზრით, პროკურატურის ეს  იურიდიულად დაუსაბუთებელი შუამდგომლობა სხვა არაფერია, თუ არა ზეწოლის, დაშინებისა და მიტროპოლიტ ფეოდოსიზე ანგარიშსწორების მცდელობა მისი სამართალდამცავი საქმიანობის გამო, პირველ რიგში - გაერო-ში ადამიანის უფლებების საბჭოზე უმე-ს დაცვის გამოსვლისთვის.
მღვდელმთავარ-უფლებადამცველის არამართლზომიერი დაპატიმრების შემთხვევაში, გაეროს ეკონომიკურ და სოციალურ საბჭოსთან არსებული არასამთავრობო ორგანიზაცია ამზადებს შუამდგომლობას სიტუაციაში გაეროს უფლებადამცველების მდგოამრეობის შესახებ საკითხის სპეცმომხსენებლის (მანდატურის) მხრიდან ჩარევის თაობაზე.