კოხანოვსკაიას საქმეში დაზარალებულად დასახელდა ბოიარკას მერი, რომელმაც უმე-ს ტაძარი მიიტაცა
2023 წლის 11 ნოემბერს უფლებადამცველმა ვიქტორია კოხანოვსკაიამ განაცხადა, რომ მის საქმეზე დაზარალებულად თავი დაასახელა ბოიარკას მერმა ალექსანდრე ზარუბინმა.
ტელეგრამში კოხანოვსკაიამ დაწერა, რომ მორიგი სასამართლო სხდომის დროს გაირკვა, რომ დაზარალებულად მის საქმეში გამოდის ალექსანდრე ზარუბინი - ბოიარკის გტე-ს თავჯმდომარე. როგორც ჩანს, სწორედ მისი „რელიგიური გრძნობები“ შეურაცხყო ვიქტორია კოხანოვსკაიამ, ამით დაარღვია რა უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161-ე მუხლი.
უფლებადამცველმა განაცხადა, რომ ამზადებს ზარუბინის წინააღმდეგ „უკუპროცესს“, რომლის დროსაც ბოიარკის გტე-ს მეთაურს მოუწევს კრიმინალური პასუხისმგებლობის აღება, რამდენადაც ის „აჭარბებდა თავის უფლებამოსილებებს, ახორციელებდა რა წაქეზებას მოსახლეობაში და იყო უმე-ს ტაძრების მიტაცების თანამონაწილე“.
ადრე მჟკ წერდა, რომ ბოიარკაში მერმა ალექსანდრე ზარუბინმა განაცხადა, რომ შეკრებს მთელი ქალაქის თემს, რათა მეუ-ში გადაიყვანოს თითოეული ადგილობრივი ექვსი ეკლესიიდან.