მიტროპოლიტი ფეოდოსი სამართალდამცავებს უმე-ს დევნის შესახებ უყვებოდა
2023 წლის 12 ნოემბერს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ჩერკასკისა და კანევის მიტროპოლიტი სამართალდამცავებს უმე-ს დევნის შესახებ უყვებოდა.
დაპატიმრების თაობაზე პროკურორის მოთხოვნის სასამართლო მოსმენის წინ, მიტროპოლიტი ფეოდოსი ესაუბრა საერთაშორისო სამართალდამცავ ო.ს. დენისოვს.
ჩერკასკისა და კანევსკის ეპარქიის მაგალითზე განხილული იყო უმე-ს წინააღმდეგ ყველაზე რეზონანსული კატეგორიის საქმეების ძირითადი სამართლებრივი ასპექტები.
მათ აგრეთვე ისაუბრეს უმე-ს დაცვის ტაქტიკაზე საზღვარგარეთ უმე-ს სინოდის ადვოკატის რობერტ ამსტერდამის მხრიდან და საუბრობდნენ უმე-ს ქეისების პოლიტიკური გამოყენების დაწყებაზე აშშ-ში საარჩევნო ბრძოლაში და ამ ყველაფრის შესაძლო შედეგებზე უკრაინისთვის.