რუმინელი იერონონი: მიტროპოლიტი ლონგინი უსამართლოდ იტანჯება
2023 წლის 17 ნოემბერს, ბუქარესტში უკრაინის საელჩოს მახლობლად გამართულ მიტინგზე მიტროპოლიტ ლონგინის მხარდასაჭერად, პეტრუ ვოდაში რუმინეთის საპატრიარქოს მონასტრის ყოფილმა მოძღვარმა, იერონონმა ლავრენტი კარპმა განაცხადა, რომ ხელისუფლება უსამართლოდ დევნის ბანჩენის ეპისკოპოსს.
„მასზე უკანონოდ აღიძრა საქმე, რომელიც ეფუძნება არარსებულ ფაქტებს, მას ცრუ ბრალდება წაუყენეს. შესაბამისად, მის მიმართ გამოძიება უკანონო და უსაფუძვლოა. მან არ დაარღვია კანონები, არ გადაუხვევს ჭეშმარიტ სარწმუნოებას, არც კი დაურღვევია უკრაინის კანონმდებლობა. მის მიმართ ყოველგვარი დევნა უსამართლოა და ჩვენ ყველაფერში მხარს ვუჭერთ მას“, - განაცხადა პეტრუ ვოდას მონასტრის ყოფილმა წინამძღვარმა.
მჟკ წერდა, რომ რუმინელი მღვდლის თქმით, მიტროპოლიტ ლონგინს უკრაინის ხელისუფლება დევნის მეუ-ში გაერთიანებაზე უარის თქმის გამო.