სასამართლომ კოხანოვსკაიას და „ლავრას სხვა ხულიგნებს“ აღკვეთის ღონისძიება შეუმსუბუქა
2023 წლის 17 ნოემბერს კიევ-პეჩერის რაიონულმა სასამართლომ შეამსუბუქა აღკვეთის ღონისძიება უფლებადამცველ ვიქტორია კოხანოვსკაიასა და კიევ-პეჩერის ლავრის სამი სხვა დამცველის მიმართ, რომლებსაც ბრალი ედებოდათ ხულიგნობაში. ამის შესახებ კოხანოვსკაიამ სასამართლო სხდომის შემდეგ განაცხადა.
„დღეს შეიცვალა პრევენციული ზომები“, - განაცხადა მან. „ჩვენ სამს მოგვიხსნეს ელექტრონული სამაჯურები. შეგვიმსუბუქდა სასჯელი: ღამის შინაპატიმრობა ელექტრონული მოწყობილობების ტარების გარეშე [კონტროლი]“.
ვიქტორიამ ასევე განაცხადა, რომ სასამართლომ საბრალდებო დასკვნა მეორედ დაუბრუნა პროკურატურას „არათანმიმდევრულობის გამო“.
კოხანოვსკაიამ მადლობა გადაუხადა ყველას, ვინც ბრალდებულებისთვის ლოცულობდა და ასევე ხაზი გაუსვა მოსამართლე ოლეგ ბელოცერკოვეცის ობიექტურობას.
როგორც ჟურნალისტთა კავშირმა დაწერა, 2023 წლის 19 აპრილს პეჩერის პოლიციის დეპარტამენტის საგამოძიებო განყოფილებამ დაიწყო სისხლის სამართლის საქმის წარმოება უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 296 მუხლის (ხულიგნობა) მე-3 ნაწილით. იმის გამო, რომ ვიქტორია კოხანოვსკაიამ და სხვა მორწმუნეებმა გახსნეს, რეზერვის თანამშრომლებისა და სამართალდამცავების მიერ უკანონოდ დალუქული კიევ-პეჩერის ლავრის No39 კორპუსის კარები.
იმავე დღეს ლავრასთან პოლიციამ ძალის გამოყენებით დააკავა კოხანოვსკაია. 21 აპრილს მას შეეფარდა 24-საათიანი შინაპატიმრობა და ასევე ეჭვმიტანილად ცნეს სსკ-ის 161-ე (რელიგიური მტრობისა და სიძულვილის წაქეზება) მუხლის დარღვევაში.
15 აგვისტოს უფლებადამცველის ბინა უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურის თანამშრომლებმა გაჩხრიკეს, ხოლო ერთი დღის შემდეგ უუს-მ მას ახალი ბრალდება წაუყენა - უკრაინის კანონმდებლობის 436-2 (რუსეთის აგრესიის უარყოფა) მუხლის დარღვევა.
4 ოქტომბერს სასამართლომ ვიქტორიას და დანარჩენ სამ „ლავრას ხულიგანს“ აღკვეთის ღონისძიების სახით სადღეღამისო შინაპატიმრობა ღამის პატიმრობით შეუცვალა, ელექტრონული სამაჯურების ტარების ვალდებულებით.