ტულჩინის ეპარქიამ პროტესტი გამოთქვა ყაზანის ეკლესიის "გადაყვანის" გამო
ლადიჟინში ტაძრის მითვისების მიზნით ჩატარებული შეხვედრა მოაწყვეს სახალხო დეპუტატმა და კომპანია ,,ნაშა რიაბას'' ხელმძღვანელობამ. ფოტო: Новини Ладижина
ტულჩინის ეპარქიის ეპისკოპოსთა საბჭომ გამოხატა მტკიცე პროტესტი ლადიჟინში ყაზანის ეკლესიის მეუ-სთვის გადაცემის გამო, იუწყება ეპარქიის ვებგვერდი.
განცხადებაში, რომელსაც ხელს აწერენ ტულჩინის მიტროპოლიტი იონათანი, ლადიჟინის არქიეპისკოპოსი სერგი და მოძღვარი დეკანოზი ევგენი ვორობიოვი, ნათქვამია, რომ ტაძრის „გადაყვანის“ უკანონო შეხვედრა ორგანიზებული იყო სახალხო დეპუტატის ნიკოლაი კუჩერისა და პურ-პროდუქტების კომპანიის მიერ, რომელიც ცნობილია ბრენდით „ნაშა რიაბა“.
ეპისკოპოსების თქმით,პურ-პროდუქტების კომპანიის თანამშრომლები შეხვედრაზე არა მხოლოდ ლადიჟინიდან, არამედ სხვა რაიონებიდანაც კი მიიყვანეს შანტაჟის გზით.
„ვიდეო მუქარა ისმის ყაზანის ლადიჟინის ეკლესიის მოძღვრის, დეკანოზ ევგენი ვორობიოვის მიმართაც. ამან გამოიწვია ყაზანის ეკლესიის რელიგიური თემის წევრების აღშფოთება, რომელიც უკრაინაში დაიცავს ადამიანის უფლებას რელიგიისა და რელიგიური მრწამსის თავისუფლებაზე უკრაინის კონსტიტუციისა და კანონის ფარგლებში“, - ნათქვამია განცხადებაში.
შეგახსენებთ, რომ მეუ-სთვის ,,გადაცემულმა’’ ლედიჟინის ეკლესიის საზოგადოებამ უმე-ს გამოუცხადა ერთგულება. მჟკ წერდა, რომ სამხედროები შეკრიბეს ლადიჟინში, რათა უმე-ის ყაზანის ეკლესია მეუ-სთვის გადაეცათ.