ზაპოროჟიეში ბოროტმოქმედი უმე-ს დიაკონის ოჯახს თავს დაესხა დანით
2021 წლის 16 იანვარს, უცნობი ბოროტმოქმედი, რომელიც შეიარაღებული იყო დანით, თავს დაესხა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დიაკვანს მამა გიორგი ჩერპაკოვს და მის ოჯახს. ამაზე თავის ტელეგრამ-არხზე განაცხადა უმე-ს ზაპოროჟიეს ეპარქიის კანცელარიის გამგემ დეკანოზმა გენადი ელინმა.
"დღეს ღამით (16 იანვარს) ღამისთევის დასრულების შემდეგ განხორციელდა თავდასხმის მცდელობა ჩვენს დიაკვანზე მამა გიორგი ჩერპაკოვზე. ის მეუღლესთან და შვილთან ერთად მიდიოდა იმავე რაიონში, სადაც მამა ვლადიმერ გუმენიუკი. მამა გიორგი კაბაით იყო შემოსილი. თავდამსხმელს ასევე უნდოდა მათი დაჭრაც, მაგრამ მადლობა ღმერთს, ყველაფერი მოგვარდა, მხოლოდ შეგვეშინდა. გამოვიძახეთ პოლიცია და ყველაფერი დააფიქსირეს",-დაწერა მღვდელმსახურმა.
თავის მხრივ, ზაპოროჟიეს ეპარქიის პრეს-მდივანმა დეკანოზმა ალექსანდრ ოვჩარენკომ აღნიშნა, რომ წინანდელ თავდასხმისგან განსხვავებით მღვდელ ვლადიმერ გუმენიუკზე, "რომელიც საერო ტანსაცმელში იყო, დიაკვანი მამა გიორგი იყო კაბაში. ის ყოველთვის და ყველგან დადის მღვდელმსახურის შესამოსელით და ამიტომ ეს იყო მისთვის ბუნებრივია და არა გამოწვევა".
"ყველაფერი ეს გავს სერიას, მაგრამ მინდა ვცდებოდე. ახლახანს იყო გამოქვეყნებული ქვეყნების სია, რომლებშიც სულ უფრო რთულდება იყო ქრისტიანი, უკრაინა იქ არ იყო. ჯერჯერობით,"-აღნიშნა დეკანოზმა ალექსანდრ ოვჩარენკომ.
ადრე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ ზაპოროჟიეში უმე-ს მღვდელმსახური თავში დანით დაჭრეს.