რუსეთის ფსსს:ფანარის მისიაა-აშშ-ს მითითებით დაასამაროს მართლმადიდებლობა
კონსტანტინეპოლის პატრიარქის ბართლომეს მისიაა-აშშ-ს მითითებით დაასამაროს მართლმადიდებლობის გავლენა მსოფლიოში. ასეთი მოსაზრება გამოთქვა ორშაბათს, 18 იანვარს რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სერგეი ლავროვმა, რომელმაც კომენტარი გაუკეთა ფანარის მეთაურის ქმედებებს და მის თანამშრომლობას აშშ-სთან, იტყობინება ТАСС..
"მე ვფიქრობ, რომ პანდორას ყუთმა, რომელიც ბართლომემ გახსნა,უკვე მიიყვანა განხეთქილებამდე კვიპროსის მართლმადიდებელი ეკლესია და დუღილამდე სხვა მართმადიდებელი ეკლესიები. მისი მისიაა, როგორც ჩანს, რომელიც მას მოუმზადეს ამერიკელებმა- და ისინი ამას არ მალავენ, რომ ისინი აქტიურად მუშაობენ რელიგიისა და რწმენის თავისუფლების დევიზით- ეს ნიშნავს მართლმადიდებლობის გავლენის დასამარებას თანამედროვე სამყაროში.
შეგახსენებთ, რომ ადრე მოსკოვის საპატრიარქოს საგარეო-საეკლესიო ურთიერთობების ხელმძღვანელი მიტროპოლიტი ილარიონი (ალფეევი) აცხადებდა, რომ განხეთქილება მართლმადიდებელ სამყაროში ინსპირირებულია აშშ-ს ხელისუფლების მიერ.