ომის დროს უმე-ს 884 სამრევლო გადარეგისტრირებული იყო მეუ-ში, - სახეთნოპოლიტიკოსები
ჩამოსული აქტივისტები მართავენ „შეხვედრას“ პეშანიში უმე-ის მიძინების ეკლესიის მეუ-ში „გადასვლის“ თაობაზე. ფოტო: telegraf.in.ua
2022 წ. 24 თებერვლიდან 2023 წ. 1 ნოემბრამდე ხელისუფლებამ მეუ-ში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის 884 სამრევლო გადაარეგისტრირა. ამის შესახებ,  hromadske.ua-ს კითხვაზე პასუხად, იუწყება ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახური.
მონაცემები უმე-ს სამრევლოების დუმენკოს სტრუქტურაში გადასვლის რაოდენობის შესახებ  წარმოადგინეს საოლქო და კიევის საქალაქო სახელმწიფო ადმინისტრაციებმა.
ამასთან ერთად, სახეთნოპოლიტიკოსებმა პასუხი არ გასცეს კითხვას, თუ რამდენი მღვდელმსახური გადავიდა მეუ-ში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიიდან.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, ადვოკატები , რომლებიც სასამართლოებში წარმოადგენდნენ უმე-ს სამრევლოების ინტერესებს, ამბობდნენ, რომ მეუ-ში ყველა „გადასვლას“ კურირებს იურიდიულ კომპანიათა ჯგუფი მილიონიანი ბიუჯეტებით.