პროკურატურა მიტროპოლიტ ფეოდოსის დაკავებას დაჟინებით მოითხოვს
ჩერკასის საოლქო პროკურატურა გააგრძელებს სასამართლოს შუამდგომლობას ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტი ფეოდოსის პატიმრობის მოთხოვნით. ამის შესახებ პროკურორმა ვადიმ კოლომიეცმა მე-5 არხს განუცხადა.
„ბრალდებულმა ჩაიდინა დანაშაული და იგი უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 161 მუხლის პირველი ნაწილით სცნეს ეჭვმიტანილად. ასევე არის რელიგიური სიძულვილის გაღვივებისთვის არის ეჭვმიტანილი“, - განაცხადა პროკურატურის წარმომადგენელმა. გარდა ამისა, დადგინდა, რომ მან დაარღვია სასამართლოს გადაწყვეტილებით განსაზღვრული ვალდებულებები, კერძოდ, ჩერკასიის ეპარქიის ტერიტორიაზე უნებართვოდ იმყოფებოდა, ამ ადგილის მონახულების ნებართვა სასამართლოს არ გაუცია.
მიტროპოლიტ თეოდოსის საქმის შემდეგი სასამართლო სხდომა 11 დეკემბერს არის ჩანიშნული.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე კიევ-სვიატოშინსკის რაიონულმა სასამართლომ და ჩერკასის სოსნოვსკის სასამართლომ უარყვეს პროკურატურის მოთხოვნა ჩერკასის ეპისკოპოსის საპატიმროში გადაყვანის თაობაზე.