მთავარმა რაბინმა განმარტა, თუ რატომ ლობირებდა აშშ-ში უმე-ის აკრძალვას
უკრაინის მთავარმა რაბინმა, იაკოვ დოვ ბლეიჩმა, „ამერიკის ხმასთან“ ინტერვიუში განმარტა, თუ რატომ პროპაგანდირებდა აშშ-ს მთავრობის წარმომადგენლებთან შეხვედრებზე 8371 კანონპროექტს უმე-ის აკრძალვის შესახებ, რომელიც რადამ პირველი მოსმენით მიიღო.
რაბინმა თქვა, რომ მათ, ვისაც ეჭვი ეპარებათ ამ კანონპროექტის აუცილებლობაში, არ ესმით უკრაინის ცხოვრების რეალობა. მას კი ესმის.
”მე კი არ ვიცავ კანონს, მე ვხსნი ამ კანონპროექტს, რათა ხალხმა გაიგოს მისი მნიშვნელობა უკრაინისთვის, როგორც მეომარი ქვეყნისთვის,” - თქვა დოვ ბლეიჩმა.
ამავდროულად, ის იმედოვნებს, რომ ეს კანონპროექტი გავლენას არ მოახდენს უმე-ზე, რადგან ის „იპოვის ამის შესაძლებლობას“.
რაბინის თქმით, მან ამერიკელების ყურამდე მიიტანა, რომ „პიროვნებისა და ორგანიზაციების თავისუფლებების დაცვა და ამავდროულად ქვეყნის დაცვა აგრესორისგან“ რთულია.
რაბინმა თქვა, რომ ის მხარს უჭერს კანონს "საჭირო" და ეს "გონივრულია".
„პარლამენტის თავმჯდომარემ ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭოსთან განიხილა კანონის საჭიროება. ეს კანონი საგულდაგულოდ შეისწავლეს რელიგიურმა ორგანიზაციებმა და არცერთი მათგანი, მათ შორის უმე მს, არ გამოსულა და არ უთქვამს შეხვედრის დროს, რომ ეს ცუდია, ჩვენ არ გვინდა ეს, რომ ჩვენ არ ვეთანხმებით ამას“, - ირწმუნება იაკოვ დოვ ბლეიჩი.
შეგახსენებთ, რომ რუსეთის სრულიად რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიისა და რუსლან სტეფანჩუკის შეხვედრაზე 2023 წლის 11 აპრილს, ხმელნიცკის მთავარეპისკოპოსი ვიქტორი არა მხოლოდ ჩუმად იყო, როგორც ახლა რაბინი აცხადებს, არამედ მკვეთრად გააკრიტიკა როგორც 8371 კანონპროექტი, ასევე სხვა პარლამენტში რეგისტრირებული ანტიეკლესიური ინიციატივები.