იურისტი: უმე-ს აკრძალვის კანონი შეიცავს, ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფორმულირებას
უფლებადამცველი არასამთავრობო ორგანიზაცია „საზოგადოებრივი ადვოკატირების“ ხელმძღვანელი ოლეგ დენისოვი ამბობს, რომ კანონპროექტი No8371, რომელიც კრძალავს უმე-ს, შეიცავს ფორმულირებას, რომელიც მიუღებელია საერთაშორისო სამართალში და მიუთითებს, რომ ეს კანონი არღვევს ადამიანის უფლებებს. ამის შესახებ მან არასამთავრობო ორგანიზაცია საზოგადოებრივი ადვოკატირების YouTube არხზე გამოქვეყნებულ მიმართვაში განაცხადა.
უფლებადამცველის თქმით, საერთაშორისო სამართალი ითვალისწინებს პირადი სამართლებრივი პასუხისმგებლობის პრინციპს, ამიტომ შეუძლებელია მისი ცალკეული წარმომადგენლის ცალკეული დანაშაულისთვის მთელი კონფესიის აკრძალვა.
„თქვენ შეგიძლიათ აკრძალოთ მხოლოდ კონკრეტული იურიდიული ორგანიზაცია და არა 12 ათასი, მაგრამ მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ არსებობს ამის ნათელი საფუძველი. მაგალითად, თუ ის არღვევს კანონებს, თუ მისი იდეოლოგია არის ექსტრემისტული და დესტრუქციული. ოღონდ მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ეს კანონით არის მითითებული, როგორც ასეთი აკრძალვის საფუძველი უკრაინის კანონმდებლობაში არ არსებობს და ეს უმე-ზე არ ვრცელდება. მისი იდეოლოგია არ არის დესტრუქციული ან ექსტრემისტული და არც არასდროს ყოფილა. ეს არის რელიგიური მართლმადიდებლური ორგანიზაცია, რომლის იდეოლოგია არის სახარება“, - განაცხადა მან.
დენისოვმა ასევე აღნიშნა, რომ კორპორატიული რეგულაციები ასევე არ იძლევა საშუალებას, აიკრძალოს ორგანიზაციები სხვა სახელმწიფოში მათ საკონტროლო ცენტრთან კუთვნილების გამო.
ამავე დროს, დენისოვი დარწმუნებულია, რომ ვენეციის კომისიის ექსპერტები უარყოფით აზრს გამოთქვამენ უმე-ის აკრძალვის კანონპროექტზე.
„მიმაჩნია, რომ უკრაინის სახალხო დეპუტატების ვენეციის კომისიისადმი მიმართვა კარგი ნაბიჯია. ვენეციის კომისია დაკომპლექტებულია პროფესიონალი იურისტებით. ესენი არიან მეცნიერები  და არაადეკვატური დასკვნები არ იქნება გამოტანილი. ნებისმიერი კომისია, ნებისმიერი ექსპერტი, თუ არ იქნება ანგაჟირებული, მათ შორის ვენეციის კომისია, დადებს უარყოფით დასკვნას, რომ ეს კანონი არ შეესაბამება საერთაშორისო სამართალს“, - დასძინა ადვოკატმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ფრაქცია „ხალხის მსახურის“ ხელმძღვანელმა დავით არახამიამ განაცხადა, რომ უმე-ის შესახებ კანონის ვენეციაში შემოწმება აუცილებელია ევროკავშირში გაწევრიანებისთვის.