სახალხო დეპუტატი: გასული წლის განმავლობაში უკრაინაში ასობით უმე-ის ეკლესია მიიტაცეს
უკრაინის სახალხო დეპუტატმა არტემ დმიტრუკმა თქვა, რომ გასული წლის განმავლობაში, მეუ-ის დამპყრობლებმა ასობით ეკლესია მიიტაცეს მთელ უკრაინაში და მიმართეს ფიზიკურ ძალადობას მორწმუნეებისა და უმე-ის სასულიერო პირების მიმართ. ამის შესახებ მან ტელეგრამ-არხზე დაწერა.
მისივე თქმით, ადამიანები, რომლებსაც საერთო არაფერი აქვთ რელიგიურ თემებთან, ეკლესიების მეუ-სთვის გადაცემას ხმას აძლევენ და რეალური მრევლის აზრს არავინ ითვალისწინებდა.
ტრანსკარპატის ლუგაში უმე-ის სულიერი ეკლესიის დაკავების შემდეგ საქმეების აღძვრის კომენტირებისას, დმიტრუკმა აღნიშნა, რომ სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა დაეკისრება ყველას, ვინც ხელს აღმართავს მორწმუნეებზე და იტაცებს მართლმადიდებლურ სალოცავებს.
„ტრანსკარპატიის სოფელ ლუგაში ტაძრის მიტაცება. კიდევ ერთი მაგალითია მონასტერი ჩერკასში. ასევე ტაძარი ივანო-ფრანკოვსკში. ყველა ამ და ასობით სხვა ეკლესიას ერთი რამ აქვს საერთო - ნაცემი მორწმუნეები, სასულიერო პირები, ასიათასობით უკრაინელის სისხლი და ცრემლები. და ეს ყველაფერი ეგრეთ წოდებული „სულიერი დამოუკიდებლობის“ გამოცხადების შემდეგ, - დაწერა მან.
„მოვმართავ ყველას, ვინც ხელს აღმართავს ჩვენი ეკლესიის მორწმუნეების, ჩვენი მღვდლების წინააღმდეგ! თქვენს ქმედებებს აუცილებლად მიეცემა სამართლებრივი შეფასება. არ ვიცი, რატომ გგონიათ, რომ შეგიძლიათ დაუსჯელად დასცინოთ უკრაინელებს. სინამდვილე სულ სხვაა! დადგება დრო, როცა თითოეული თქვენგანი სასამართლოს წინაშე წარსდგება და დაისჯება. დაიმახსოვრეთ ეს“, - დასძინა სახალხო დეპუტატმა.
შეგახსენებთ, პოლიციამ სისხლის სამართლის საქმე აღძრა ტრანსკარპატში, ლუგაში მორწმუნეების ცემის ფაქტზე.