სახალხო დეპუტატი: თუ ავკრძალავთ უმე-ს, უკრაინის ევროკავშირში გაწევრიანება შეფერხდება
უკრაინის სახალხო დეპუტატმა ევგენი შევჩენკომ განაცხადა, რომ N 8371 კანონპროექტის მეორე მოსმენით მიღება დაბლოკავს უკრაინის ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესს. ამის შესახებ მან კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის სტუდენტ მიხაილ პრაციუკთან მიცემულ კომენტარში განაცხადა, რომელიც გამოქვეყნდა ტელეგრამ-არხზე.
სახალხო დეპუტატის თქმით, კანონპროექტის მეორე მოსმენით კენჭისყრამდე ვენეციის კომისიამ უნდა ჩაატაროს ექსპერტიზა და შეამოწმოს დოკუმენტი ევროკავშირის სტანდარტებთან და ნორმებთან შესაბამისობაში.
შევჩენკო ასევე დარწმუნებულია, რომ უმე-ის აკრძალვის კანონპროექტს პერსპექტივა არ აქვს და "ჯადოქრების" დევნა დასრულდება მანამ, სანამ თავად კანონპროექტი "დაიკარგება".
„ყველა გაიგებს, რომ ჩვენ გვაქვს კონსტიტუცია, რომლის მიხედვითაც ეკლესია გამოყოფილია სახელმწიფოსგან, ვერავინ ვერ გახდის ვერც ერთ რელიგიას სავალდებულოს“, - განაცხადა მან.
სახალხო დეპუტატმა კიდევ ერთხელ გაიხსენა, რომ თუ უმე-ის ერთ-ერთმა წარმომადგენელმა დაარღვია კანონი, მაშინ თითოეულმა პირმა ცალ-ცალკე უნდა აგოს პასუხი.
„ვფიქრობ, ეს ყველაფერი მალე დასრულდება. სამხედროები ამას (უმე-ის დევნას - რედ.) ძალიან ცუდად უყურებენ. ბევრი უმე-ის მრევლი ფრონტზე იბრძვის“, - დასძინა შევჩენკომ.
როგორც მჟკ იტყობინება, უფლებადამცველმა განაცხადა, რომ უმე-ის აკრძალვის კანონპროექტი შეიცავს დებულებებს, რომელიც არღვევს ადამიანის უფლებებს.