უმე-ს მიხალჩის თემმა აღნიშნა თავისი ტაძრისთვის ლოცვითი დგომის ორი წლისთავი
2021 წლის 8 თებერვალს, რუსეთის ახალმოწამეთა და აღმსარებელთა კრების დღეს, ჩერნოვიცკის ოლქის სოფელ მიხალჩის უკრაინის მართლმადიდებელი  ეკლესიის გაერთიანებამ აღნიშნა კანონიკურ ეკლესიაში დარჩენის უფლებისთვის ლოცვითი დგომის ორი წლისთავი, იუწყება ჩერნოვიცკო-ბუკოვინის ეპარქიის პრეს-სამსახური.
ამ ღირშესანიშნავ დღეს მიხალჩის მიძინების ტაძრის წევრები თავის წინამძღვართან ერთად ლოცულობდნენ საკვირაო ლიტურგიაზე.
ჩერნოვიცკის ეპარქიაში  ყურადღება გაამახვილეს იმაზე, რომ უკრაინაში  მართლმადიდებელი  ეკლესიის მომხრეებთან წინააღმდეგობა მიხალჩიში დაიწყო ორი წლის წინ სწორედ იმ ახალმოწამეთა და აღმსარებელთა ხსენების დღეს, რომლებიც XX საუკუნეში მოღვაწეობდნენ.
„ასევე სოფელ მიხალჩის უკრაინის  მართლმადიდებელი  ეკლესიის მორწმუნეებმა იტვირთეს მათი წინაპრების გმირობა და უკვე მეორე წელია იცავენ სარწმუნოების სიწმინდეს ობნოვლენცებისგან (უკრაინაში  მართლმადიდებელი  ეკლესია), რომლებიც უფრო სახელმწიფო პროექტს გვანან, ვიდრე რელიგიურ ორგანიზაციას“, - აღნიშნეს ეპარქიაში.
ჩერნოვიცკის ეპარქიის მორწმუნეთა სიტყვებით, სწორედ ახალმოწამეთა გმირობა შთააგონებს მათ იბრძოლონ თავისი სარწმუნოებისთვის.
„ამ ორი წლის განმავლობაში უკრაინის  მართლმადიდებელი  ეკლესიის სოფელ მიხალჩის მორწმუნეებმა გადაიტანეს დაცინვა და ლანძღვა უკრაინაში  მართლმადიდებელი  ეკლესიის ობნოვლენცების (განმაახლებლების) მხრიდან, ზეწოლა სამსახურში, მოსამართლეებისა და ხელისუფლების წარმომადგენლების მხრიდან იგნორირება, ჯოხით ცემა, ცრემლმდენი გაზის გამოყენება და სხვ., - გაიხსენეს უკრაინის  მართლმადიდებელ  ეკლესიაში.
მათი ასი წლის ტაძარი ასევე დაზარალდა უკრაინაში  მართლმადიდებელი  ეკლესიის ობნოვლენცების მხრიდან: 2019 წელს უკრაინაში  მართლმადიდებელი  ეკლესიის მომხრეებმა ლომით გატეხეს ტაძრის ძველებური კარი; 2020 წელს ჩამოყვანილმა ნიღბებიანმა ახლგაზრდებმა, რომლებიც  ჯოხებით,  ცრემლმდენი გაზით, კასტეტებითა და სხვა იარაღებით იყვნენ აღჭურვილები, ნაჯახით გატეხეს კარიბჭე.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, ბოლო შტურმის შემდეგ უკრაინაში  მართლმადიდებელი  ეკლესიაში განაცხადეს, რომ უარს არ იტყვიან მიხალჩის ტაძარზე, რადგან ფანარის მეთაური იბრძვის მათი საქმისთვის.