ფანარიონის პრივილეგია- ეს მსახურების პირველობაა,-კვიპროსის იერარქი
კვიპროსის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტამასოსის მიტროპოლიტი ესაია თვლის, რომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს პირველობა- ეს მსახურების პირველობაა, და არა ხელისუფლების.
გამომცემლობა "რომფეასთან" ინტერვიუში მიტროპოლიტმა ისაიამ ფანარიონის პრივილეგიაზე და მის "ხელმძღვანელ როლზე" და მართლმადიდებელ ეკლესიაში "მაკოორდინირებელ ფუნქციაზე"  აღნიშნა, რომ "მსოფლიო საპატრიარქოს პრიმატი, რომელსაც ჩვენ ყველა ვაფასებთ და პატივს ვცემთ, -ეს პრიმატი მსახურებისაა, და არა ხელისუფლების."
მეუფის აზრით, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო "არ ხელმძღვანელობს სხვა ეკლესიებს, არამედ ემსახურება მათ, ასრულებს რა მაკოორდინირებელ და უდაოდ, ისტორიულ და საღვთისმეტყველო როლს, მისთვის მართლმადიდებლობით მინიჭებულს."
მან ასევე აღნიშნა, რომ მას აწუხებს თეზისი, რომელიც გამოხატავს კონსტანტინოპოლის პატრიარქის მნიშვნელობას როგორც "პირველი ტოლის გარეშე", და მან გამოთქვა იმედი, რომ ეს სიტყვები-" აკადემიური ინიციატივა", "არასწორად განმარტებული საღვთისმეტყველო თვალსაზრისით" და არა ფანარიონის მეთაურობაში "დარწმუნებულობა."
ადრე მჟკ წერდა, რომ მიტროპოლიტ ისაიას აზრით, დასავლეთის ქვეყნების და პატრიარქ ბართლომეს ქმედებებმა უკრაინის სქიზმატიკოსების აღიარებაში მიიყვანა 13 მილიონი უმე-ს მორწმუნის რელიგიური უფლებების იგნორირებისკენ და დააყენა მართლმადიდებლობის ერთიანობის მომავალი საფრთხის წინაშე.