ქართულ ეკლესიაში წმინდა სინოდის გადაწყვეტილებები გაასაჯაროეს
საქართველოს საპატრიარქომ გაასაჯაროვა 11 თებერვალს სინოდის სხდომაზე მიღებული გადაწყვეტილებები, გვამცნობს patriarchate.ge.
წმინდა სინოდმა გადაწყვეტილებები მიიღო სხვადასხვა საკითხზე, რომლებიც ეხებოდა საეკლესიო და საზოგადო თემებს. უკრაინის საკითხი წმინდა სინოდის სხდომაზე არ  განხილულა.
მთავარი საკითხი, რომელიც სხდომაზე განიხილებოდა იყო დავით-გარეჯი. სინოდმა გამოაცხადა, ჩიჩხიტური და უდაბნო, რომელიც მდებარეობს დავით-გარეჯის სადავო მონაკვეთზე, წარმოადგენს,, საქართველოს ისტორიულ, კულტურულ, ეთნოგრაფიულ საკუთრებას’’, და მთავრობას მოუწოდეს მიუსხდნენ მოლაპარაკების მაგიდას აზერბაიჯანთან გადახედვის სტატუსის აღდგენის მიზნით.
წმინდა სინოდი მიესალმა ვაქცინაციის ნებაყოფლობით გაკეთებას, აღნიშნა, რომ ,,ვაქცინა ახალშექმნილია და მასზე არსებობს სპეციალისტების სხვადასხვა აზრი’’. აგრეთვე ითქვა, რომ ადამიანები არ უნდა განვასხვავოთ იმის და მიხედვით, გაიკეთა ან არ გაიკეთა ვაქცინა.
სინოდის სხდომაზე განიხილეს ,,ქრისტიანული, კათოლიკური, პროტესტანტული ეკლესიები - ბიბლიური თავისუფლება’’, რომელიც შექმნა ახალმა პოლიტიკურმა პარტიამ ,,გირჩი », პარტია სინოდმა აღიარა სექტად, მის წევრებს აეკრძალათ ზიარება და სხვა საეკლესიო საიდუმლოებებში მონაწილეობა, სანამ ცოდვებს არ მოინანიებენ.