ვინც ეკუმენიზმს ერესს უწოდებს , ეკლესიის ერთიანობას არღვევს - ბართოლომე
კონსტანტინოპოლის პატრიარქი ბართლომე დარწმუნებულია, რომ ისინი, ვინც ჭეშმარიტი მართლმადიდებლობის დაცვის "საბაბით" ეკუმენიზმს ერესს უწოდებს, არღვევს მართლმადიდებელი ეკლესიის ერთიანობას. ამაზე მან განაცხადა იტალიური გაზეთის Avvenire -თან ინტერვიუში.
კერძოდ, მისი სიტყვებით, დღევანდელ მართლმადიდებელ სამყაროში "არსებობენ განსხვავებული ჯგუფები, რომლებიც გამოხატავენ უკიდურეს ანტიეკუმენისტურ სულს და ახასიათებენ ეკუმენიზმს როგორც "პან-ერესს".
"მართლმადიდებელი ეკლესიის დიდმა და წმინდა კრებამ, რომელიც ჩატარდა კრეტაზე 2016 წელს, დაგმო ყველა, ვინც ჭეშმარიტი მართლმადიდებლობის შენარჩუნების ან შესაძლო დაცვის "საბაბით" არღვევს ეკლესიის ერთიანობას (მართლმადიდებელი ეკლესიის ურთიერთობა დანარჩენ ქრისტიანულ სამყაროსთან, პარ. 22)",- აღნიშნა ფანარიონის მეთაურმა პასუხად შეკითხვაზე მართლმადიდებელ ეკლესიაში არსებული "წინააღმდეგობები ერთიანობისკენ მიმავალ გზაზე."
როგორც მჟკ იუწყებოდა, პატრიარქმა ბართლომემ თქვა, რომ არასდროს არ იყო მართლმადიდებლობაში "ინტროვერტობის" მომხრე, და გზა ქრისტიანების ერთიანობისკენ- ცენტრალური თემაა რუსულ კათოლიკურ ეკლესიასთან მისი ურთიერთობისას.