ფილარეტმა განაცხადა აშშ-ში უმე(კ)-ს გადასვლა დუმენკოსთან ტომოსით აკრძალულია
ლიკვიდურებული უმე(კ)-ს მეთაურმა ფილარეტ დენისენკომ განაცხადა აშშ-ში 15 თებერვალს ჩატარებულ უმე(კ)-ს ცრუ ვიკარიატის კონფერენციაზე, რომლის მსვლელობისას განაცხადეს, რომ ვიკარიატის დაქვემდებარებაში მყოფი ყველა გაერთიანება გადადის ეპიფანე დუმენკოს მმართველობაში. ამ განცხადებების დაკომენტარებისას საკუთარ ფეისბუქ გვერდზე, ფილარეტმა გაიხსენა, პატრიარქი ბართლომეს ტომოსი მეუ-ს უკრძალავს ჰყავდეს ან უხელძღვანელოს მრევლს უკრაინის საზღვარს გარეთ.
«ეს კონფერენცია წარმოადგენს აშშ-ში უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის მღვდელმსახურებისა და მრევლის მოტყუებას, – დაწერა დენისენკომ. – პატრიარქი ბართოლომეს ტომოსი ეკლესიის ავტოკეფალიაზე, რომელიც მიიღეს 2019 წლის 6 იანვარს, პირდაპირ კრძალავს უკრაინის საზღვრებს გარეთ მრევლის ყოლას. ეს ნიშნავს, რომ უკრაინის მრევლი აშშ-ში და კანადაში არ იყო და არ იქნება ეპიფანე დუმენკოს დაქვემდებარებაში».
ფილარეტმა ასევე განაცხადა, რომ ონლაინ კონფერენციის ინიციატორებს ,,დიაკონ’’ ვიქტორ პოლიარნის და ივან იარესკოს უკვე არ აქვთ არანაირი კავშირი აშშ-ში უმე(კ)-ს ვიკარიატთან.
როგორც მჟკ გვამცნობდა, უმე(კ)-ს ვიკარიატმა ამერიკასა და კანადაში განაცხადა: მეუ-ს არ აქვს უფლება მართოს ჩვენი მრევლი.