ხალხის მსახურს სურს თებერვალში კენჭისყრაზე დააყენოს უმე-ის აკრძალვის კანონი
უმაღლეს რადაში ხალხის მსახურის ფრაქციის უფროსის მოადგილე და ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის საპარლამენტო კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე ევგენია კრავჩუკი იმედოვნებს, რომ 2024 წლის თებერვლისთვის კომიტეტი შეძლებს მოამზადოს კანონპროექტი №8371 მეორე მოსმენით განსახილველად, რომელიც მიზნად ისახავს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის აკრძალვას. ამის შესახებ სახალხო დეპუტატმა interfax.com.ua-ს კომენტარში განაცხადა.
მისი თქმით, ანტიეკლესიურ კანონპროექტზე მუშაობა ახალ წელს უმაღლესი რადას ჰუმანიტარული კომიტეტის ერთ-ერთი პრიორიტეტი იქნება.
„ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტის სამუშაო პრიორიტეტები იქნება მნიშვნელოვანი კანონპროექტების დასრულება, რომლებიც უკვე მიღებულია პირველი მოსმენით“, - განაცხადა კრავჩუკმა. „2024 წელს ნამდვილად მნიშვნელოვანი იქნება კანონპროექტი, რომელიც კრძალავს რელიგიურ ორგანიზაციებს, რომლებსაც ხელმძღვანელობენ და აკონტროლებენ აგრესორი ქვეყნიდან“.
დეპუტატმა იმედი გამოთქვა, რომ კანონპროექტში ცვლილებებზე მუშაობა, ერთ თვეში დასრულდება.
„გვინდა, კომიტეტში მაინც, იანვარში დავასრულოთ მუშაობა ცვლილებებზე <...>. შეძლებისდაგვარად გადავიდეს, განიხილოს ყველა ცვლილება მეორე მოსმენისთვის, რათა თებერვალში <...> კომიტეტმა განსახილველად გაიტანოს[კანონპროექტი განსახილველად] სხდომათა დარბაზში, ხოლო <...> მომრიგებელი საბჭო, იმედი მაქვს, უმალ გაიტანს კენჭისყრაზე“, - განაცხადა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილემ.
როგორც მჟკ იუწყება, ევგენია კრავჩუკმა იწინასწარმეტყველა, რომ N 8371 კანონპროექტი მეორე მოსმენით განიხილება 2023 წლის ბოლომდე.
მჟკ-მ ასევე დაწერა, რომ უმაღლესი რადას ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტის ხელმძღვანელის ნიკიტა პოტურაევის თქმით, კანონპროექტს N 8371 „გაამყარებენ“ სახალხო დეპუტატის ნიკოლაი კნიაჟიცკისა და უუძ-ის ხელმძღვანელის ვასილი მალიუკის ანტიეკლესიური პროექტების დებულებებით.