ყრილობა „ერთგულები“: უმე მორწმუნემ მადლობა გადაუხადა მთავრობას დევნის გამო
წმინდა მიძინების სახელობის ტაძრის მრევლი სოფელ პტიჩედან დუბენსკის მხარეში მარია ფორმანეცი წართმეული ტაძრების მრევლის შეკრებაზე. ფოტო: скриншот видео youtobe-канала «Перший Козацький».
როვენის ოლქის დუბენის რაიონის სოფელ პტიჩის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიძინების ტაძრის წევრი მარია ფორმანეცი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიტაცებული ტაძრების გაერთიანებების წარმომადგენელთა ყრილობაზე ყვებოდა, რომ მათი ტაძრის უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის რეიდერების მიერ მიტაცების შემდეგ, კანონიკური ეკლესიის გაერთიანების ერთგული წევრები უფრო გაძლიერდნენ რწმენაში. ამისთვის ის მადლობას უხდის სახელმწიფო ხელისუფლებას, რომელიც მხარს უჭერდა თავდამსხმელებს, გადასცა  Youtube-არხმა «Перший Козацький».
„ამგვარი წინააღმდეგობებით ჩვენი რწმენა უფრო ძლიერდება. მე მათ მადლობასაც კი ვუხდი, რადგან მათი წყალობით ჩვენ გავაძლიერეთ ლოცვა, ეკლესიაში სიარული და ჩვენი რწმენაც უფრო გაძლიერდა“, - თქვა მორწმუნემ.
უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის იურუდიული განყოფილების გამგემ დეკანოზმა ალექსანდრე ბახოვმა დაამატა, რომ რეიდერთა პირველი შეტევები დაიწყო 2014 წელს, როდესაც კიევის საპატრიარქოს განხეთქილების აქტივისტები ცდილობდნენ მათი ტაძრის მიტაცებას სოფელ პტიჩეში. მაშინ გაერთიანებამ არ დათმო თავისი სიწმინდე და მიიღო სასამართლოს გადაწყვეტილება ტაძრის მესაკუთრეობის უფლებაზე. მაგრამ შემდგომში ხელისუფლებამ მრევლისგან   ფარულად გადაარეგისტრირა გაერთიანება უკრაინაში  მართლმადიდებელ  ეკლესიაში.
ახლა ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლომ დაიწყო საქმის წარმოება როვენის ოლქის დუბენსკის რაიონის სოფელ პტიჩის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის გაერთიანების განცხადების საფუძველზე მათი უფლებების დარღვევის შესახებ, რაც გამოიხატება ხელისუფლების მხარდაჭერით ტაძრის არაერთხელ მიტაცებაში.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, 2020 წლის 3 დეკემბერს სოფელ პტიჩიში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეებმა  პირველი ღვთისმსახურება საგანგებოდ მოწყობილ სახლში აღასრულეს, ნაცვლად უკრაინაში  მართლმადიდებელი ეკლესიის მიერ მიტაცებული ტაძრისა.