„ხალხის მსახურები“ რელიგიური ორგანიზაციების დახურვას სთავაზობენ
სახალხო დეპუტატი ევგენია კრავჩუკი, კანონპროექტის ერთ-ერთი ინიციატორი, ყვებოდა მისი არსის შესახებ. Фото: Facebook/Yevheniya Kravchuk
„ხალხის მსახურის“ პარტიის სახალხო დეპუტატებმა შეიტანეს კანონპროექტი 5143 ნომრით, რომელიც ითვალისწინებს სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას რელიგიური ორგანიზაციებისთვის სახელმწიფო-აგრესორთან ან არაკონტროლირებად ტერიტორიებთან თანამშრომლობისთვის.
კანონის პროექტის შესახებ თავის Facebook-გვერდზე ყვებოდა ერთ-ერთი ინიციატორი, სახალხო დეპუტატი ევგენია კრავჩუკი.
მისი სიტყვებით, კანონპროექტი „აყალიბებს დამატებით სამართლებრივ საფუძვლებს პოლიტიკური პარტიების, საზოგადოებრივი, საქველმოქმედო ან რელიგიური ორგანიზაციების ლიკვიდაციისთვის“.
„ხალხის მსახურები“ თავაზობენ იმ რელიგიური ორგანიზაციების აკრძალვას, რომლებიც „თანამშრომლობდნენ სახელმწიფო-აგრესორთან, მის საოკუპაციო ადმინისტრაციასთან და/ან შეიარაღებულ ან გასამხედროებულ ფორმირებებთან“.
კანონპროექტის ტექსტი ჯერ არ გამოქვეყნებულა უმაღლესი რადის საიტზე. «Страна.ua» ამტკიცებს, რომ მიიღო პროექტის ტექსტი, მაგრამ გამომცემლობის მიერ გამოქვეყნებულ რედაქციაში რელიგიური ორგანიზაციები პირდაპირ ნახსენები არ არიან.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, პოროშენკოს მიერ ინიცირებული იყო სხვა კანონპროექტი რელიგიური ორგანიზაციების ლიკვიდაციის შესახებ.