უმე(კ) განცხადებით არ აღიარებენ ფანარიონის უპირატესობას მართლმადიდებლობაში
კონსტანტინოპოლის საპატრიარქო არასდროს არ ყოფილა მმართველობითი ეკლესია მართლმადიდებლურ სამყაროში და პატრიარქ ბართლომეს სტატუსი „მსოფლიო“ მხოლოდ ვირტუალურია, განაცხადა თავის Facebook გვერდზე კიევის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ევროპულმა  დეკანატმა.
განცხადებაში ნათქვამია, რომ სიტყვა „მსოფლიო“ სახელწოდებაში ქმნის ეკლესიის შთაბეჭდილებას, რომელიც   ყველა მართლმადიდებლის წარმომადგენელია  სხვა ქრისტიანულ კონფესიებთან მიმართებაში, სინამდვილეში კი ეს ასე არ არის. გარდა ამისა, უკრაინაში ზოგიერთი ამას აღიქვამს როგორც სხვა ეკლესიებზე აღმატებული ეკლესიის რეალურ სტატუსს.
უკრაინაში კი ისე ჟღერს, თითქოს ეს ყველა ეკლესიაზე აღმატებული ეკლესიაა. მაგრამ ასეთი ადგილობრივი მართლმადიდებელი ეკლესია არასდროს არ ყოფილა, ეს თავისებურად ვირტუალური სახეა, რომელიც თითქოს ყველა მართლმადიდებლის სახელით ურთიერთობას  უნდა ამყარებდეს სხვა ქრისტიანებთან  (eocumene ყველა) იმ პირობით, თუ მას ყველა უფლება ექნება მინიჭებული, თუმცა რეალურად ასე არ არის, - თვლის კიევის საპატრიარქოს უკრაინის
მართლმადიდებელი ეკლესიის ევროპული დეკანატი. ცნებას „უპირატესი თანასწორთა შორის“ აქვს განსაკუთრებული ისტორიული საფუძველი. ასე რომ, საქმე გვაქვს არა „კონსტანტინოპოლში  მსოფლიო საპატრიარქოსთან“, არამედ „კონსტანტინოპოლის“.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, ტომოსით აკრძალულია აშშ-ში კიევის საპატრიარქოს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის გაერთიანებების გადასვლა დუმენკოსთან.