მღვდელი ლავრაში: უფალს სურს ჩვენი გადარჩენა, მაგრამ ჩვენ მას ვაბრკოლებთ
სოფელ ნოვიე პეტრივცის უმე-ის შუამავლობის ეკლესიის წინამძღვარი დეკანოზი გეორგი ბოიკო. ფოტო: скриншот видео Telegram-канала «Перший Козацький»
დეკანოზი გეორგი ბოიკო, კიევის რაიონის სოფელ ნოვიე პეტრივციში, უმე-ის შუამავლობის ეკლესიის მოძღვარი, თვლის, რომ ადამიანი ყოველთვის არ აკეთებს იმას, რაც აუცილებელია გადარჩენისთვის, რისთვისაც ქრისტე მოევლინა ამ სამყაროს. ამის შესახებ მან "პერში კაზაცკის" ტელეგრამ-არხზე გამოქვეყნებულ მიმართვაში თქვა.
„უფალი დაიბადა ამქვეყნად, რათა მოეტანა ნათელი, სიხარული, სიმართლე, სიყვარული და რაც მთავარია ადამიანის სულის ხსნა. ზოგჯერ ჩვენ არ გვინდა ეს ხსნა. ცოდვები გვერევა, ხელისუფლება გვერევა, რაღაც აღმავლობა და ვარდნა გვერევა, ავადმყოფობები, ზოგიერთი საქმიანობა. დაგვეხმარე, უფალო, როგორმე დავმკვიდრდეთ და გაიხსენოთ: ღმერთო, შენ მოხვედი ჩვენთან. უფალო, შენ გვეძებდი და მოგვეცი, რომ გაგვახარო შენი შობით, აქ და მარადის “, - აღნიშნა მან.
მღვდელმა მორწმუნეებს შობა მიულოცა და თქვა, რომ 8 იანვარს სიცივის გამო გაუქმებული ლავრასთან ლოცვა არ აუქმებს იმ დღესასწაულს, რომლისთვისაც ყველა ემზადებოდა.
„ყველას ვულოცავ. მათ, ვინც მოდიან სალოცავად, და მათ, ვინც უბრალოდ ლავრაში მოდის, რომლებიც მიდიან თავიანთ სალოცავებში. ღმერთმა ქნას, რომ ჩვენ გავიხაროთ ამ დღესასწაულზე“, - დასძინა მამა გიორგიმ.
როგორც მჟკ იტყობინება, დეკანოზმა გეორგი ბოიკომ განაცხადა, რომ რწმენის დღევანდელ დევნას არ აქვს გამართლება.