ვოლინის სოფელ პიშჩაში, მეუ-ს მხარდამჭერებმა დაიკავეს უმე-ის ყაზანის ეკლესია
2024 წლის 10 იანვარს, დილით, მეუ-ს მხარდამჭერებმა ვოლინის რაიონის სოფელ პიშჩაში აიღეს უმე-ს ყაზანის ღვთისმშობლის ხატის სახელობის ტაძარი. ამის შესახებ უმე-ის მღვდელმა იური პეტროლიუკმა თავის Telegram არხზე დაწერა, ეკლესიის მრევლის ანასტასია რიბინის ინფორმაციაზე დაყრდნობით.
ტაძარში შეჭრისას აქტივისტებმა ჩამოხსნეს უძველესი ტაძრის კარი, რომელიც ეროვნული მნიშვნელობის არქიტექტურული ძეგლია (აშენდა 1801 წელს).
2023 წლის ოქტომბერში სოფელში გაიმართა ადგილობრივი მაცხოვრებლების შეხვედრა, სადაც მონაწილეებმა ისაუბრეს ყაზანის ეკლესიის მეუ-სთვის გადაცემის სასარგებლოდ. უმე-ის მორწმუნეებისა და ეკლესიის მოძღვრის, დეკანოზ იოანე დავიდიუკის აზრი, რომელიც ამ მრევლს 35 წელია ემსახურება, "გადასვლის" მომხრეებმა არ გაითვალისწინეს.
13 ოქტომბერს დუმენკოს სტრუქტურის „არქიეპისკოპოსმა“ მეთიუ შევჩუკმა „მიიღო“ ყაზანის ეკლესია მეუ-ს ვლადიმირ-ვოლინის ეპარქიაში.
როგორც მჟკ წერდა, 2024 წლის 9 დეკემბერს, მეუ-ის წევრებმა, ბულდოზერის გამოყენებით, ჩამოხსნეს ქალაქ ლადიჟინში მდებარე უმე-ის ყაზანის ეკლესიის კარი, სასტიკად სცემეს მოძღვარი და მრევლი ქუჩაში გააძევეს.