ბართლომეს უნდა ახსოვდეს საშინელი სამსჯავრო, - ს. გოდომიჩის წინამძღვარი
პატრიარქ ბართლომეს უნდა ახსოვდეს, რომ საშინელ სამსაჯავროზე მას ძალიან გაუჭირდება თავის საქციელზე პასუხის გაცემა. ამის შესახებ მამა იოანე შკაბურამ, ვოლინსკის ოლქის სოფელ გოდომიჩის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა საფარველის დევნილი გაერთიანების წინამძღვარმა, თქვა მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირის კომენტარში ყრილობა „ერთგულების“ ფარგლებში, რომელიც ტარდებოდა 22 თებერვალს კიევო-პეჩერის მიძინების ლავრაში.
შეგახსენებთ, რომ ორი წლის წინ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის გაერთიანებამ გოდომიჩში უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის რეიდერობის გამო დაკარგა თავისი წმინდა საფარველის სახელობის ტაძარი და მას შემდეგ მართლმადიდებლები აღასრულებენ ლოცვას სახლში მოწყობილ პატარა ტაძარში. როგორც მღვდელმსახურმა აღნიშნა, „ვცდილობთ, ცოტ-ცოტას ვიღწვით, ღვთის წყალობაზე და კეთილ ადამიანებზე მინდობილები, რომლებიც გვეხმარებიან იმაში, რომ მომავალში ჩვენი გაერთიანების ცხოვრებაში გაჩნდეს ტაძარი, სადაც სრულყოფილად ჩატარდება ღვთისმსახურება და აღიზრდება მომავალი თაობა“.
რაც შეეხება კონსტანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომეს, რომლის ჩარევამ უკრაინის ეკლესიის ცხოვრებაში მოიტანა ეს შედეგი, მამა იოანემ აღნიშნა, რომ „ყველა ღვთის წინაშე ვართ“.
„მე უბრალო მღვდელი ვარ. როგორიც არ უნდა იყოს პატრიარქი, მე მისი განვიკითხვის უფლება არ მაქვს, ყველა ღვთის წინაშე აგებს პასუხს თავისი ცხოვრების გამო. და მაინც
პატრიარქს, რომელიც ასე იქცევა, უნდა ახსოვდეს, რომ გაუჭირდება პასუხის გაცემა საშინელ სამსაჯავროზე. ვიმედოვნებთ, რომ ღმერთი შეაგონებს მას“, - თქვა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის დევნილი გაერთიანების წინამძღვარმა.
მანამდე მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი წერდა, რომ 2019 წლის 10 თებერვალს სოფელ გოდომიჩის ტერიტორიულმა გაერთიანებამ გადაწყვიტა გადასვლა უკრაინაში მართლმადიდებელ ეკლესიაში და თან წაიღო უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტაძარი. მართლმადიდებლებმა ახალი ტაძრის აშენების გადაწყვეტილება მიიღეს.