პატრიარქი პორფირე „უკრაინის საკითხის“ შესახებ: ჩვენ კანონის მხარეს ვართ
სერბეთის მართლმადიდებელი ეკლესია ყოველთვის წესრიგისა და კანონების მხარეზეა, ხოლო კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მოქმედებების უკრაინაშიარ თანხმდება ეკლესიის ჩვეულებასთან.“ ამაზე სმე პატრიარქმა პორფირემ(პერიჩი) განაცხადა РТС -არხთან ინტერვიუში 2021 წლის 2 მარტს.
პასუხში კითხვაზე დავის შესახებ, რომელიც დაიწყო მოსკოვსა და ფანარიონს შორის მეუ- ავტოკეფალიის მინიჭებაზე, სერბეთის პატრიარქმა აღნიშნა, რომჩვენს ეკლესიას ხშირად განსაზღვრავენ როგორც ეკლესიას, რომელიც ზოგჯერ მხარს უჭერს, ერთის მხრივ, მოსკოვს, მეორეს მხრივ-კონსტანტინოპოლს.“
ჩვენ-ავტოკეფალურ ეკლესია ვართ, რომელსაც აქვს თავისი შინაგანაწესი. ყველა მართლმადიდებელი ეკლესია-ეს ჩვენი და-ეკლესიებია. და ამ შემთხვევაში, პრინციპში როგორც ყოველთვის, ჩვენ კანონების მხარეს ვართ, წესრიგის მხარეს.
ჩვენ ვთვლით, რომ ამ მომენტში, როდესაც საუბარია კონსტანტინოპოლის პატრიარქის ქმედებებზე უკრაინაში, ისინი არ თანხმდება საეკლესიო წესებთან იმ გაგებით, რომ თუ გინდათ, შეიძლება ითქვას, რომ ჩვენ ვართ რუსული ეკლესიის მხარეს. სინამდვილეში, ჩვენ წესრიგის და კანონის მხარეს ვართ. ამ შემთხვევაში რუსული მართლმადიდებელი ეკლესია ნამდვილად მოკლებულია თავის უფლებებს,“-აღნიშნა სმე-ის წინამძღვარმა.
რაც შეეხება უკრაინის სცენარის შესაძლო განმეორებას სხვა ეკლესიებში, პატრიარქი პორფირი იმედოვნებს, რომ აქამდე არ მივა. მისი აზრით, სიტუაციამ უკრაინაში  გამოიწვია აშკარადიდი ძვრები ადგილობრივ ეკლესიებს შორის ურთიერთობებში,“  დაეს გახდება გაკვეთილი, რომელიც შესძლებს ყველას გამოფხიზლებას.“
როგორც მჟკ იუწყებოდა, ადრე რმე-ში გაახსენეს ახალი სერბეთის პატრიარქის პოზიციის შესახებ უკრაინის საკითხში.