ეკლესიის სახელის შეცვლა-ველურობაა, რომელიც არ არის დღევანდელ ევროპაში
„უკრაინის პოლიტიკის ინსტიტუტის“ დირექტორმა რუსლან ბორტნიკმა გადაცემის „უფლება რწმენაზე“ ეთერში Youtube-ზე «Перший Козацький»-არხზე განაცხადა, რომ სახელის შეცვლა ეკლესიაზე-ეს ველურობაა, და მსგავსი მაგალითები მან არ იცის თანამედროვე ევროპაში.
„სახელის შეცვლა-ეს ველურობაა, მე არ ვიცი თანამედროვე ევროპის ისტორიაში მსგავსი მაგალითები. აკრძალვა დიახ, მაგრამ გადარქმევა...ამჟამად ამას კიდევ აქვს დაშინების ელემენტი, ვუყურებ ჟურნალისტური და ექსპერტული გარემოდან, ადამიანები გახდნენ უფრო ჩაკეტილები და თვითკონტროლირებადი. ამჟამად თავისუფალი საჯარო გამოსვლები ნაკლებია, ვიდრე სამი წლის წინათ. თუ აშშ პრეზიდენტი გაატარეს, როგორ უნდა იგრძნოს თავი რიგითმა ადამიანმა,“-განაცხადა ბორტნიკმა.
რაც შეეხება პარტია „ხალხის მსახური“-ს №5143 კანონპროექტს , რომელიც შეიცავს ეკლესიების ლიკვიდაციას „კოლაბორაციონიზმისათვის“, რუსლან ბორტნიკმა აღნიშნა, რომ ეს არ არის კანონპროექტი, არამედ პოლიტიკური დეკლარაციაა, რომელიც არ შეესაბამება დემოკრატიის მცნებებს.
„კონსტიტუციის და დემოკრატიის თვალსაზრისით ეს დაუშვებელია, ჩვენთან დადგა ახალი საოცარი დრო, როდესაც ორაზროვნება დგამს შვიდმილიან ნაბიჯებს. ამ სახით კანონების წერა არ შეიძლება, ის უნდა იყოს მკაფიოდ განსაზღვრული. არც ერთი მდგომარეობა არ უნდა შეიცავდეს ორაზროვნებას და განსხვავებულ განმარტებებს. ეს შეგნებულად კეთდება, ეს კანონი კი არა, პოლიტიკური დეკლარაციაა, კომუნისტური პარტიის ახალი მანიფესტი,“-დაამატა ბორტნიკმა.
შეგახსენებთ, რომ 18 თებერვალს უკრაინის უმაღლეს რადაში რეგისტრირებულ იქნა კანონპროექტი № 5101, რომელშიც ითვალისწინებს ცვლილებებს მოქმედ „კანონში სინდისისა და რელიგიური ორგანიზაციების თავისუფლების შესახებ.“ კანონპროექტი განთავსებულია უკრაინის უმაღლესი რადას ოფიციალურ საიტზე. ინიციატორები- პეტრე პოროშენკო და პარტია „ევროპული სოლიდარობა.“ კანონპროექტის თანახმად, რელიგიური ორგანიზაცია,რომელიც „საფრთხეს უქმნის უკრაინის დამოუკიდებლობას და ტერიტორიულ მთლიანობას,“ უნდა იქნას ლიკვიდირებული.
24 თებერვალს სახალხო დეპუტატებმა პარტიიდან „ხალხის მსახური“ შეიტანეს კანონპროექტი ნომრით 5143, რომელიც ითვალისწინებს სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას რელიგიური ორგანიზაციებისათვის, რომლებიც თანამშრომლობენ სახელმწიფო-აგრესორთან ან არაკონტროლირებად ტერიტორიებთან.
როგორც ადრე მჟკ იტყობინებოდა, მეუ-ს იერარქმა ისაუბრა რა რეაქცია ჰქონდათ მორწმუნეებს ეკლესიის მიმართ უკანონო მოქმედებაზე.