ემანუელი მეუ-ს წევრებს: ნუ დაღონდებით, თქვენ კიდევ გახდებით ეკლესიის ნაწილი
2021 წლის 6 მარტს, პარლამენტის წარმომადგენლებისა და უკრაინის დიპლომატების შეხვედრაზე პატრიარქ ბართლომესთან, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ხალკიდონის მიტროპოლიტმა ემანუელმა განაცხადა, რომ მეუ-ს წევრები  კიდევ გახდებიან ეკლესიის ნაწილი.
ფანარიონის იერარქმა მიმართა  (მისი გამოსვლა გაგრძელდა 1:17:53) უკრაინის დელეგაციას და მოუწოდა არ დაღონდნენ, არ დაკარგონ იმედი და „დარჩნენ გაერთიანებული“ უმესთან ეპიფანე დუმენკოს „წინამძღოლობით“, და „მალე თქვენ დაინახავთ, რომ გამარჯვება  იქნება თქვენს მხარეს, და თქვენ გახდებით მსოფლიო ეკლესიის ნაწილი. ჩვენ ამის გვჯერა.“
კითხვაზე, კონსტანტინოპოლის საპატრიარქომ რატომ მიანიჭა ტომოსი მეუ-ს, მიტროპოლიტმა ემანუელმა უპასუხა, რომ უბრალოდ „არ იყო სხვანაირად  მოქცევის არავითარი შესაძლებლობა.“
ეს იგივეა, რომ თქვენ შედიხართ მდინარეში და ხედავთ წყნარ დინებას, რომელიც თანდათან იზრდება და რაღაც მომენტში თქვენ გესმით, რომ დინების საწინააღმდეგოდ წასვლა უბრალოდ შეუძლებელია. ეს ისაა, რასაც ჩვენ ვგრძნობდით, და ჩვენ ვხედავთ, რომ ამ ახალ ეკლესიას აქვს მომავალი,“- დაარწმუნა დამსწრეები ფანარიონის იერარქმა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ „ხალხის მსახურში“ განაცხადეს, რომ დიდი ხანია აწარმოებენ მოლაპარაკებებს ფანარიონის მეთაურთან.