ფანარიონმა შეიძლება პოროშენკოს პოლიტიკის გაგრძელება მოითხოვოს, – ექსპერტი
კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ბართლომემ უკრაინაში ვიზიტის, რომლის სამზადისშიც აქტიურად არის ჩართული პრეზიდენტ ზელენსკის ადმინისტრაცია, ფარგლებში შესაძლებელია მოითხოვოს ყოფილი პრეზიდენტის პეტრე პოროშენკოს მიერ დაწყებული პოლიტიკა ეკლესიასთან მიმართებაში. ამის შესახებ მჟკ-სთან კომენტარი გააკეთა ფონდ ,,უკრაინსკაია პოლიტიკას’’ /UP Foundation ხელმძღვანელმა პოლიტოლოგმა და ისტორიკოსმა კონსტანტინ ბონდარენკომ, როდესაც საუბრობდა უკრაინელი პარლამენტარების სტამბულში ფანარიონზე ვიზიტის შესახებ.
ექსპერტის სიტყვებით, ახლა პრეზიდენტ ზელენსკის ადმინისტრაციაში ემზადებიან ფანარიონის მეთაურის პატრიარქ ბართლომეს ვიზიტისათვის უკრაინის დამოუკიდებლობის 30 წლისთავზე, ვიზიტისათვის ნიადაგის მოსამზადებლად ფანარიონზე მიემართება უკრაინელი პოლიტიკოსების მთელი რიგი.
სწორედ ამით აიხსნება, დაამატა მან, ცოტახნის წინ ფანარიონზე ,, სლუგა ნაროდას’’ 12 წევრისა და პრეზიდენტის ოფისის უფროსის მოადგილის კირილ ტიმოშენკოს ვიზიტი.
რაც შეეხება მსუბუქი ყოფაქცევის ქალებთან თავის მიმოწერით ცნობილ ბოგდან იარემენკოს, რომელსაც ანდეს უკრაინული დელეგაციის სახელით მიემართა კონსტანტინოპოლის პატრიარქისათვის და პირადად გადაეცა პეზიდენტ ზელენსკისა და მეუ-ს ლიდერის დუმენკოსაგან მოსაწვევი, ის ,, დიდი ხნის განმავლობაში მუშაობდა თურქეთში, იყო უკრაინის გენერალური კონსული, ცხადია იცის ყველა გასასვლელი და გამოსასვლელი ფანარიონთან მიმართებაში. მისი ფანარიონზე წქასვლა შემთხვევითი არ არის, რამდენადაც ის - ზელენსკის გარშემომყოფებს შორის თურქეთისა და ფანარიონის საკითხებში მთავარი სპეციალისტია’’.
«სხვა საკითხია, რას მოითხოვს ფანარიონი სანაცვლოდ და რა პირობებს წამოაყენებს პატრიარქ ბართლომეს ვიზიტისათვის. ცხადია ის მოითხოვს პრეზიდენტ პეტრე პოროშენკოს დროს დაწყებული პოლიტიკის გაგრძელებას», – ხაზგასმით თქვა კონსტანტინ ბონდარენკომ.
შეგახსენებთ, სტამბულში ,,სლუგა ნაროდასთან’’ შეხვედრის მიმდინარეობისას ბართლომემ დაადასტურა თავისი შესაძლო ვიზიტი უკრაინაში დამოუკიდებლობის დღეს, ამა წლის აგვისტოში.