ზოლოჩევის ხელისუფლებამ მშენებლობის აკრძალვაზე წააგო სასამართლო,-მაკი
ადმინისტრაციულმა სასამართლომ არ დააკმაყოფილა ზოლოჩევის ხელისუფლების სარჩელი, რომლებიც მოითხოვდნენ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მღვდელმსახურის ოჯახის კუთვნილ მიწის ნაკვეთზე სარემონტო-სამშენებლო სამუშაოები გამოეცხადებინათ არაკანონიერად. ამაზე მართლმადიდებელი ადვოკატების კავშირის იურისტებმა (მაკ), რომლებიც წარმოადგენენ უმე-ს თემის ინტერესებს ზოლოჩევოში, განაცხადეს თავის ტელეგრამ-არხზე.
„ლვოვის სამხარეო ადმინისტრაციულმა სასამართლომ საქმეზე № 380/9072/20 (წარმოებაП/380/9284/20) ზოლოჩევის ქალაქის საბჭოს უარი უთხრა ქალაქის ურბანული დაგეგმარების სამსახურის, არქიტექტურის, საბინაო და კომუნალური მომსახურების, ზოლოჩევის გარემოს დაცვის მიმართ ადმინისტრაციული სარჩელის დააკმაყოფილებაზე, მესამე პირი დამოუკიდებელი მოთხოვნების გარეშე მოპასუხის მხარეს: ოლგა ვლადიმერის ასული შახოვალი (უმე-ს მღვდლის მაქსიმე იონენკოს ცოლი), რომ უკანონოდ გამოცხადდეს და გაუქმდეს პროექტი და სამშენებლო სამუშაოების დაწყების განაცხადი,“- იტყობინებიან იურისტები.
მაკ-ში შეახსნეს, რომ ზოლოჩევის ქალაქის საბჭომ გამოავლინა რა მიკერძოებული დამოკიდებულება უმე-ს მღვდლის და მისი ოჯახისადმი, მიმართა ადმინისტრაციულ სასამართლოს სარჩელით, რომ ხელი შეუშალონ მათი საკუთარი სახლის რეკონსტრუქციას და მშენებლობას საკუთარ მიწის ნაკვეთზე ტრუშას 9-ში მდებარე ქუჩაზე.
„ამ გადაწყვეტილებით სასამართლომ ფაქტიურად დაამტკიცა მღვდლის ოჯახის მიერ საკუთარი სახლის რეკონსტრუქციის პროცესში ადგილობრივი ხელისუფლების ჩარევის უსაფუძვლობა“,- აღნიშნეს სამართალდამცველებმა.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, ადრე ზოლოჩევის ხელისუფლებამ მიმართა ზოლოჩევის რაიონულ სასამართლოს მიეღწია მღვდელ მაქსიმე იოენკოს სახლის ირგვლივ გალავნის დემონტაჟის მცდელობისათვის, რომელმაც უარი უთხრა გაეკეთებინა ეს თავისი ნებით ქალაქის ადმინისტრაციის ა.წ. ივლისის განკარგულების თანახმად.
სასამართლოს წაგების შემდეგ, ზოლოჩევის ქალაქის საბჭოში განაცხადეს, რომ შეეცდებიან მიიღონ ამ საქმის დადებითი გადაწყვეტილება ადმინისტრაციულ სასამართლოში.