თანამედროვე წამებულნი , – პირველი კომენტარები ზადუბროვკის ინციდენტზე
მას შემდეგ, რაც ცნობილი გახდა ზადუბროვკაში უმე-ს მრევლის სასტიკი ცემის შესახებ, რომელიც მოხდა 13 მარტს ღამით, სოციალურ ქსელში ასობით მორწმუნემ მწუხარება გამოთქვა და ვასილი ხაშიუკს  XXI საუკუნის რწმენისთვის წამებული უწოდეს.
სოც. ქსელის მომხმარებლებმა, ტატიანა პეტროვამ, ვასილი  ჩოლკა, ოლეგ პასეჩნიკმა და მატკა ნატკამ ვასილი ხაშიუკს კომენტარებში XXI საუკუნის წამებული უწოდეს, რომელიც დაზარალდა სქიზმატიკოსებისგან, ასევე გზას აცდენილებს გამოფხიზლება უსურვეს.
ოდესის მთავარანგელოზი მიქაელის სახელობის ქალთა მონასტრის მონაზონმა იღუმენია სერაფიმა შევჩიკმა თავის კომენტარებში თქვა, რომ მის გონებას ვერ სწვდება რა განაწყობს შვილებს მშობლების წინააღმდეგ და რა აღვივებს შუღლს უკრაინაში.
ანა კრავჩუკ- რედკო წერს, რომ სქიზმატიკოსების გულში ქრისტე არ ცხოვრობს. მან ვასილი ხაშიუკს გამოჯანმრთელება უსურვა, ხოლო უმე-ს თითოეულ მრევლს გამძლეობა უსურვა.
ინა მაშინსკაიამ განაცხადა, რომ მეუ-ს წევრებს თავი მართლები ჰგონიათ, მაგრამ საკუთარი ხელებით უხსნიან სამოთხის გზას ისეთ ადამიანებს, როგორიცაა ვასილი ხაშიუკი. მან ღმერთს სთხოვა მისცეს ძალა დამნაშავეებს აპატიოს.
ელენა გრიადუნოვამ პატივისცემა გამოხატა ს. ზადუბროვკის ტაძრის მრევლის მიმართ, ვინც დაზარალდა სიმართლისთვის, მაგრამ არ შეშინდა და უკან არ დაიხია.
«თქვენ ჩვენთვის, მართმადიდებელი ქრისტიანებისთვის, – მაგალითი ხართ ქრისტიანობის დამცველის, ღმერთმა დაგიცვათ ამ მძიმე პერიოდში! ღმერთი გფარავდეთ», – წერს ელენა.
ვიაჩესლავ ონიშენკოს სიტყვებით, (თავდამსხმელები – რედ.) პასუხისგებაში უნდა იქნენ მიცემული, და აღუკვეთონ თავისუფლება, ადამიანისთვის ასეთი მძიმე დაზიანების მიყენებისთვის.