მიტროპოლიტი ლუკა ლიტანიობაზე: ახლა ღმერთი ამოწმებს ჩვენს ერთგულებას
ზაპოროჟიისა და მელიტოპოლის მიტროპოლიტი ლუკა (კოვალენკო) თვლის, რომ მართმადიდებლობის ზეიმის დღეს ლიტანიობაში მონაწილეობის მიღება  - ეს ჩვენი რწმენის გამოცდაა. ამაზე მჟკ-სთან ისაუბრა მიტროპოლიტმა.
მიტროპოლიტმა ლუკამ ხაზი გაუსვა, რომ «უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესია, არის დედამიწაზე ქრისტეს ეკლესია და მას ვერ გადმოლახავს "ჯოჯოხეთის კარიბჭე"». მაგრამ  «ჩვენც შეგვიძლია და უნდა ვაჩვენოთ რომ მიწიერ სამყაროში მორწმუნეები - არა მხოლოდ სახელმწიფოს წინაშე ვალდებული მოქალაქეები არიან, არამედ მათ იცავს უკრაინის კონსტიტუცია».
«ჩვენ არ ვართ უუფლებო ელექტორატი ან ნაცრისფერი მასა. ჩვენ – უკრაინის მოქალაქეები და პატრიოტები ვართ. მაგრამ როდესაც ჩვენს უფლებებს უხეშად არღვევენ, ჩვენ – ვართ რეალური სოციალური მასა», – ხაზი გაუსვა მიტროპოლიტმა.
მიტროპოლიტმა მიუთითა რომ, უმე-ს მორწმუნეები – «ეს არის მილიონობით მოქალაქე, რომლებიც მზად არიან დაამტკიცონ თავიანთი ერთგულება ქრისტეს მიმართ ».
ის დარწმუნებულია, რომ ახლა ღმერთი ამოწმებს ჩვენს ერთგულებას მასა და ეკლესიის მიმართ. «ჩვენ გვიყვარს უკრაინა და მას ვუსურვებთ მხოლოდ ერთ რამეს – მშვიდობას, ამიტომაც ვითხოვთ არ დაირღვეს კონსტიტუცია – მშვიდობის ფუნდამენტი, ასევე ჩვენი უფლებები, მასთან შესისხორცებული!», – თქვა იერარქმა.
ამიტომაც, ამბობს მიტროპოლიტი ლუკა, «ყველა მიტროპოლიტი, მღვდელმსახური, უბრალო მორწმუნენი მართმადიდებლობის დღესასწაულის არსანიშნავად გამოვლენ ლიტანიობაზე მთელი უკრაინის მასშტაბით.!»
მან გაიხსენა ჩერნოგორიაში მომხდარი ფაქტები და ხალხის რეაქცია 2020 წელს, ხაზი გაუსვა, რომ «მართმადიდებლებს შეუძლიათ გაერთიანდნენ და დაიცვან როგორც თავიანთი, ასევე ეკლესიის უფლებები», რადგანაც, «თავიანთი სიწმინდეებისა და რწმენის დაცვისას, ჩვენ უმე-ს მორწმუნეები მარტო არ ვიქნებით– ჩვენთან იქნება ზეციური ეკლესია!», – დაასკვნა მიტროპოლიტმა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ მიტროპოლიტმა ლუკამ ზაპოროჟიის მორწმუნეებს მოუწოდა 21 მარტს გამოვიდნენ საზეიმო მსვლელობაზე.