მაკედონიის პრემიერმა სერბეთის პატრიარქს მოუწოდა იპოვოს გამოსავალი«მმე»-სთან
ჩრდილოეთ მაკედონიის პრემიერ მინისტრმა ზორან ზაევმა სერბეთის პატრიარქს პორფირის (პერიჩი) მიმართა «მოძებნოს გამოსავალი» «მაკედონიის მართმადიდებლური ეკლესიის» სქიზმატიკოსებთან დაკავშირებით და აწარმოოს დიალოგი «საბოლოოდ მათი აღიარებისათვის», გვამცნობს ბერძნული გამომცემლობა «Romfea».
მაკედონიის პრემიერმა განაცხადა, რომ ,, მაკედონიის ეკლესიის აღიარების’’ საკითხთან დაკავშირებით უკვე მიმართეს პატრიარქ ბართლომეს. «ჩვენ ასევე მივმართეთ მსოფლიო პატრიარქ ბართლომეს, მაგრამ ჩვენ ვიმედოვნებთ სერბეთისა და მაკედონიის ეკლესიებს შორის დიალოგის გზით იქნება მიღწეული მართმადიდებლური ეკლესიის საბოლოო აღიარება», – თქვა მთავრობის მეთაურმა.
მან ასევე აღნიშნა, რომ ქვეყანაში არის ბევრი სერბული ეკლესია, სადაც დადიან სერბული საზოგადოების წევრები. «ჩვენ ვართ მართმადიდებლური, მეგობრული ერები, და ჩვენ მოვძებნით გამოსავალს», თქვა ზაევმა.
შეგახსენებთ, მართმადიდებლური ორქიდეის საეპისკოპოსო – ჩრდილოეთ მაკედონიაში მოქმედი სერბეთის შემადგენლობაში მყოფი ავტონომიური ეკლესიაა. საეპისკოპოსო ქვეყანაში ერთადერთ იურიდიულად დამტკიცებულ ეკლესიას წარმოადგენს, არ აქვს სახელმწიფო რეგისტრაცია და მუდმივად განიცდის ხელისუფლების მხრიდან წინააღობებს, უკანასკნელი მხარს უჭერს სქიზმატურ «მაკედონიის მართმადიდებლურ ეკლესიას» და მუდმივად სთხოვენ ფანარიონს მიანიჭოს მათ ავტოკეფალია.
როგორც მჟკ წერდა, ორქიდეის საეპისკოპოსომ მიუთითა ფანარინის მხრიდან ეკლესიის ერთიანობის დარღვევისკენ სწრაფვაზე.